• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ninsori abundente și viscol, în weekend. Jumătate din țară sub Cod Galben și Portocaliu

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Meteorologii anunță ninsori, intensificări ale vântului și viscol în peste jumătate din țară, la finalul acestei săptămâni.

    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a actualizat și prelungit avertizările cod galben și portocaliu, până duminică, 26 noiembrie.

    Citiți și: Alertă meteo de ninsori și viscol până vineri în mai multe județe

    Sfârșit de săptămână cu ninsori, în mai multe zone ale țării

    Atenționare meteorologică de Cod Galben până vineri seară

    Interval de valabilitate: 24 noiembrie, ora 10:00 – 24 noiembrie, ora 18:00
    Fenomene vizate: intensificări ale vântului, ninsori viscolite la munte

    În intervalul menționat, vântul va avea intensificări în Carpații Orientali și în Munții Apuseni cu viteze de 60…80 km/h, iar în zona înaltă, rafalele vor depăși 90…100 km/h. Îndeosebi în masivele montane din nordul țării, temporar va ninge viscolit, iar vizibilitatea va fi redusă.

    Vântul va prezenta intensificări și în nordul Crișanei, nord-vestul Transilvaniei și în dealurile subcarpatice ale Moldovei, în general cu viteze de 55…75 km/h.

    Harta zonelor unde vor avea loc ninsori viscolite

    Avertizare meteorologică de Cod Galben până duminică seara 

    Interval de valabilitate: 24 noiembrie, ora 18:00 – 26 noiembrie, ora 18:00
    Fenomene vizate: precipitații însemnate cantitativ, intensificări ale vântului, viscol

    În intervalul menționat, aria precipitațiilor se va extinde și va cuprinde regiunile sudice și sud-estice, unde se vor acumula cantități de apă însemnate de 25…30 l/mp și pe arii restrânse de peste 40…50 l/mp.

    Vor fi ploi, dar treptat începând din noaptea de sâmbătă spre duminică (25/26 noiembrie) acestea se vor transforma în lapoviță și ninsoare. Vântul se va intensifica îndeosebi în sudul Moldovei, jumătatea de est a Munteniei și Dobrogea, precum și în Carpații Meridionali și de Curbură. Vor fi rafale în general de 60…75 km/h, intervale cu viscol și vizibilitate scăzută.

    Citiți și: Furtuna a făcut ravagii în ferma lui Puiu Ilisei. Rafalele de vânt au smuls acoperișul și au distrus solariile

    Avertizare meteorologică de viscol –  Cod Portocaliu

    Interval de valabilitate: 26 noiembrie, ora 02:00 – 26 noiembrie, ora 16:00
    Fenomene vizate: viscol

    În intervalul menționat în județele Vrancea, Galați, Buzău, Brăila, Ialomița, Călărași, Tulcea și Constanța va ninge și va fi viscol. Vântul va avea intensificări susținute cu rafale de 75…85 km/h, iar vizibilitatea va scădea sub 50 m.

    Harta ANM cu Cod Galben și Portocaliu

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” Comisia Europeană taie puternic estimările pentru porumb și grâu. Oferta de cereale din UE se restrânge Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Fermă de 3.600 de hectare din vestul țării – scoasă la vânzare!

    Ultimele știri

    Cultivi orz hibrid și dorești să obții cele mai bune rezultate pentru ferma ta? Carrefour România: volume record +60% pentru producătorii locali și 530 de artizani în toate magazinele din țară Toamna se numără erbicidele eficiente. Sultan și Kalif, de la ADAMA, fac prăpăd printre buruienile din Timiș și Arad ANM extinde alertele de caniculă. Cod galben în mare parte din țară și Cod portocaliu în vest N-au scăpat nici albinele! Focare de Loca americana, confirmate în două județe. Stupii sunt arșii!