• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un crescător român de vaci a fondat o afacere de milion de euro în Noua Zeelandă

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Visul oricărui crescător de vaci s-a îndeplinit pentru un fermier român în Noua Zeelandă. Într-un ținut rupt din poveste, Remus Coman și-a găsit rostul în creșterea bovinelor. Acum, se ocupă de un efectiv de 1.800 de capete, pe o suprafață de 200 de hectare unde îngrijește animalele altor fermieri. Povestea crescătorului român a fost documentată pe canalul de Youtube HaiHui în doi, de Ion și Andreia într-un vlog.

    Viața unui crescător de bovine român din Noua Zeelandă, prezentată pe Youtube. Fermierul Remus Coman, ajuns în meleagul îndepărtat în anul 2000, a muncit ca mulgător de vaci până a reușit să își cumpere propriile animale, pe care apoi le-a vândut, utilaje și să își găsească angajați. Acum duce o viață liniștită, îngrijind de vacile altor fermieri.

    un fermier si un vlogger si vaci pe fundal
    Ferma unui român în Noua Zeelandă – cifră de afaceri de un milion de dolari (foto: Youtube)

    Fermier român în Noua Zeelandă – o poveste despre muncă și succes

    Pe un canal de Youtube a fost prezentată povestea fermierului Remus Coman, un român ajuns în Noua Zeelandă. Acesta a pus piciorul pe pământ străin cu doar 450 de dolari în buzunar, iar acum deține o fermă de 200 de hectare, unde crește până la 1.800 de vaci pentru alți fermieri. Activitatea principală a acestuia este îngrijirea animalelor, de care se ocupă singur, angajând firme specializate pentru cultivarea plantelor.

    În România, Remus Coman a povestit că a lucrat la o fermă de porci și a avut o mică afacere în apicultură, însă eforturile sale nu i-au adus venituri suficiente. În aceste condiții, fermierul a decis să plece tocmai până în Noua Zeelandă. După ce muls vaci ani la rând, românul a reușit să își achiziționeze propriile animale, ajungând la un efectiv de 1.300 de capete, cu tractoare și angajați.

    După 10 ani, și-a vândut toate animalele și a cumpărat 200 de hectare de teren, unde se ocupă de îngrijirea vacilor altor fermieri. Crescătorul a ajuns să aibă chiar și 1.800 vaci în fermă la îngrijit, pentru care primește 15-40 de dolari. Astfel, acesta ajunge la o cifră de afaceri de un milion de dolari pe an.

    Bărbatul a decis că vrea să se ocupe doar de îngrijirea bovinelor clienților săi, cultivarea plantelor delegând-o unor firme subcontractoare. Remus le-a explicat youtuberilor HaiHui în doi că duce o viață foarte liniștită, chiar dacă munca nu e ușoară și trebuie să meargă în fermă indiferent de condițiile de afară.

    „Am zile în care mă gândesc ce să mai fac astăzi, că nu am nimic de făcut. De obicei mă duc la pescuit sau îmi iau motocicleta și mă duc la o plimbare pe dealuri sau fac o baie în piscină. Nu îmi place singurătatea, dar nu îmi place viața de la oraș. Nu am vecini, sunt foarte izolat”, a explicat Remus Coman pentru HaiHui in doi.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar Fermier: Ofer apicultorilor 80 de lei/familia de albine pentru polenizarea culturii de floarea-soarelui „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate

    Ultimele știri

    Strategia pentru conservarea biodiversității, aprobată: 25% din banii de subvenții, pe scheme ecologice Încep controale la fântâni! Decizie pentru depistarea consumului abuziv de apă Cartofi dați vacilor după prăbușirea prețurilor. Fermier: „E sfâșietor să vezi că toată munca nu valorează nimic” Traderii de cereale nu mai trimit nave în porturile din Ucraina. Ministru: Nu vă grăbiți să vindeți cerealele! ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară