• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Avans APIA 2023. Cornel Turcescu: Peste 95-96% dintre fermieri vor intra la plată

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Directorul general al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), Cornel Constantin Turcescu, dă asigurări că fermierii vor primi în procent mare subvențiile în avans în conturi. Acesta a anunțat că ”undeva la 95-96% dintre agricultorii eligibili vor lua subvențiile până la 30 noiembrie.

    Șeful APIA, Cornel Turcescu, a anunțat joi, 27 octombrie, în cadrul unei conferințe de presă că fermierii își vor primi subvențiile în avans în procent de 95-96%, potrivit Agerpres. Plata avansului a debutat la 16 octombrie și se încheie la 30 noiembrie, fiind urmată de campania finală care începe la 2 decembrie.

    Citiți și: Ordin MADR: Fermieri excluși de pe lista APIA pentru subvenții

    Directorul general al APIA, Cornel Constantin Turcescu

    Șeful APIA: Dosarele fermierilor sunt instrumentate în funcţie de gradul de complexitate 

    Cornel Turcescu a explicat fermierilor că din punct de vedere tehnic şi al legiferărilor, APIA este pregătită pentru a implementa noile scheme dar şi pentru efectuarea plăţilor către fermieri.

    ”Dosarele fermierilor sunt instrumentate în funcţie de gradul de complexitate şi vor intra în avans undeva la peste 95-96% dintre fermierii care au depus cerere şi urmare tuturor controalelor, cererile sunt eligibile pentru plata avansului”, a subliniat el.

    Citiți și: Avans APIA 2023. Lista subvențiilor la hectar și animale care sunt autorizare pentru plată

    Cornel Turcescu, APIA: Anul acesta este primul an când toţi fermierii sunt verificaţi

    Directorul general al APIA a declarat că anul 2023 este primul în care toţi fermierii care au depus cereri la Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) pe schemele de plată vor fi verificaţi.

    ”Anul acesta este primul an când toţi fermierii sunt verificaţi. Pe lângă eşantioanele de control care sunt extrase şi obligatorii, vorbim de 5% din totalul populaţiei de fermieri, undeva la 760.000 de fermieri. Gândiţi-vă ce înseamnă să fiţi controlaţi fără să simţiţi. Toţi, fiecare dintre noi. Asta înseamnă muncă foarte multă, asta înseamnă perioadă de implementare foarte agresivă. Şi vă spun şi de ce zic foarte agresivă, pentru că dacă până acum stabileam suprafeţele, determinam suprafeţele, calculam un cuantum în funcţie de eligibilitatea cererilor dată de un eşantion de control, care niciodată n-a depăşit clasic plus teledetecţie 60.000 de fermieri, gândiţi-vă ce înseamnă să ai un eşantion de control unde niciunul dintre fermieri nu este exclus. Ba mai mult, toţi sunt incluşi în acest eşantion”, a declarat Cornel Turcescu, la conferinţa ”Orizonturi ale Planului Strategic 2023-2027”.


    Te-ar mai putea interesa

    Săptămână de foc pentru subvențiile APIA. Agenda următoarelor plăți în agricultură Tractorul de 10.000 de euro, în România! Utilajele agricole Tavol, exclusiv la MoldAgro Expo 2026 Acordul UE-Mercosur, în vigoare de la 1 mai. Informații cheie pentru fermierii români Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale! Prognoza meteo pentru luna mai. Graficul ploilor în ultima lună de primăvară

    Ultimele știri

    Șeful APIA – anunț pentru fermieri. Subvențiile care s-au plătit în această săptămână DNA îi anchetează pe Adrian Pintea și Romeo Șoldea. Vezi care sunt acuzațiile aduse șefilor APIA și ANF! FMC Agro Operațional România angajează reprezentant vânzări pentru zona Banat O nouă seră construită cu fonduri europene va produce roșii românești și pe timpul iernii Motiv de bucurie pentru fermieri: vin ploile! Județe unde vor cădea și 50 l/mp!