• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Suspiciuni de „blat” comercial: Ruşii iau în calcul blocarea importurilor din Bosnia şi Herţegovina

    agrointeligenta.ro -

    Rosselkhoznadzor amenință Bosnia și Herțegovina cu sancțiuni și interzicerea importurilor din această țară după ce au constat o crește substanțială a cantității de fructe aduse de aici. Rușii suspectează faptul că țara este doar un intermediar pentru produsele din Uniunea Europeană.

    Președintele autorității sanitar veterinare din Rusia a anunțat că a cerut autorităților din Bosnia Herțegovina să confirme în decursul săptămânii viitoare autenticitatea certificatelor fito-sanitare a produselor care au intrat în Federația Rusă.

    Suspiciunile Rosselkhoznadzor au apărut după ce în această toamnă importul de produse agricole din Bosnia-Herțegovina a crescut de patru ori iar cel al merelor de 100 de ori. Aceste cantități de produse i-a determinat pe specialiștii ruși să tragă concluzia că marfa nu are provenienţa menționată pe certificatele fitosanitare.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Suprafața minimă de teren agricol pentru care se plătesc subvenții APIA în acest an Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Depozitarea cerealelor le dă fermierilor cu minus în acest an: ”Prețurile de acum sunt mai mici decât la recoltare” Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon” Grâul din Argentina ”ia fața” celui de la Marea Neagră: are preț mai mic și e disponibil în cantități uriașe

    Ultimele știri

    Subvenția APIA pentru pășunat. Noile cuantumuri la ecoschema accesată de crescătorii de vaci Culturile de cereale, călcate cu snowmobile, sănii și ATV-uri: ”Câmpul este distrus pentru puțină distracție” Vești bune pentru fermieri! Prețurile laptelui cresc brusc pe piața mondială Șeful CCIR, care organizează Indagra, îi atacă pe fermieri: ”Sunt dușmanii agriculturii. Apar cu tractoarele de 300.000 de euro în Piața Victoriei” Documentul obligatoriu pentru subvențiile APIA din acest an