• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Coface: Industria cărnii din România a ieşit din criză. Profitul se lasă aşteptat

    agrointeligenta.ro -

    Profitul în se lasă așteptat în industria cărnii din România deşi, potrivit unui studiu realizat de Coface, acest sector a reușit să depășească totuși criza. Analiza a arătat însă şi că sectorul este puternic polarizat întrucât 50 dintre cele cele aproximativ 350 de firme care funcționează în industria cărnii generează 90% din veniturile totale.

    În cursul anului 2013 a continuat evoluția favorabilă din punctul de vedere al volumului vânzărilor în industria cărnii. Față de anul anterior s-a înregistrat o creștere cu 7% a cifrei de afaceri cumulate.

    În ciuda acestei creșteri, cei care au efectuat studiul arată că: ”Restabilirea profitabilității, reușită pe parcursul ultimului an financiar, nu este însă nici pe departe de natură a restabili echilibrul financiar de ansamblu al companiilor din sector”.

    După analizarea situațiilor bilanțiere și a indicatorilor financiari a 127 de companii s-a stabilit că doar 50 de companii înregistrează o cifră de afaceri anuală mai mare de 5 milioane euro, ele fiind și cele care generează aproximativ 90% din veniturile înregistrate la nivelul întregului sector.


    Te-ar mai putea interesa

    ANSVSA: Un vas cu 40.600 de ovine și peste 1.400 de bovine a plecat din portul Constanța către Algeria Ghid ANAF pentru fermierii care au teren în arendă. Termene, declarații obligatorii Sfatul unui antreprenor român: ”Aveți grijă de banii pe care îi aveți în cont, investiți prudent”

    Ultimele știri

    Udarea ardeilor – norme de udare. Cât de des se pune apă la ardei vara Ferma lui Mihai Mocanu, călcată a doua oară de hoți. Poliția nu are suspecți nici acum, nici la furtul de acum patru ani Plăți subvenții APIA – în câte zile ajung banii în conturile fermierilor