• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Bugetul alocat agriculturii pe 2015, mai mare cu aproape 30% faţă de cel de anul trecut. Ce spune ministrul Daniel Constantin despre alocări

    agrointeligenta.ro -

    Ministerul Finanţelor Publice  apublicat pe site-ul său o promă formă a proiectului pentru Legea bugetului de stat pe anul 2015. Documentul include, bineînţeles, şi sumele care vor reveni Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, mai mari decât anul trecut. Astfel, dacă în 2014, la MADR au ajuns 18,57 miliarde de lei după rectificări (adică 4,2 miliarde de euro), iar pentru anul viitor, bugetul alocat este de 23,59 miliarde de lei (peste 5,3 miliarde de euro), adică cu 27% mai mult decât anul ce abia se încheie.

    „Bugetul pe anul 2014 a fost unul bun pentru că ne-am acoperit toate angajamentele pe care ni le-am asumat în fața fermierilor, respectiv plata complementară pe suprafață a fost la nivelul maxim, plata pentru motorină am reintrodus-o la finele anului 2013, am menținut-o și în 2014 și o vom menține în 2015. Am venit și cu măsuri suplimentare care nu erau prinse prin buget la începutul și anume: schema de minimis pentru tancuri de răcire, minimis pentru despăgubiri, minimis pentru investiții în genetică, măsură care a fost un succes și zilele următoare facem deja plățile, iar dacă ne va permite bugetul vom deschide o nouă sesiune în 2015. Vom lua în calcul din nou și tancurile de răcire. Bugetul pe 2015 este în așa fel construit încât ne va permite să ne îndeplinim toate angajamentele de plată pe suprafață, pe cap de animal, plățile cuplate care vor veni din fonduri europene, sprijinul pentru motorină. Nu sunt probleme pe buget”, a declarat ministrul Daniel Constantin, citat de Agerpres.

    La capitolul subvenţii din proiectul de Lege pentru bugetul pe anul 2015 este inclusă şi sprijinirea producătorilor agricoli. În 2013, îna cest scop, de la bugetul de stat au fost plătiţi 1,3 miliarde de lei, în timp ce anul acesta, până în octombrie, se plătiseră deja 1,5 miliarde de lei. Pentru anul viitor, în buget va fi inclusă o alocare de circa 1,4 miliarde de lei.

    6,2 milioane de euro pentru FEGA

    Tot în bugetul pe anul 2015 se regăseşte şi alocarea financiară pentru Programe din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA). Aceasta va cunoaşte o creştere de aproape 80%, ajungând la 279.061 de mii de lei, adică peste 62 de milioane de euro.



     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Bulgaria: Primul import de floarea-soarelui din Argentina – depistat cu conținut periculos de pesticide și nu va fi procesat în ulei Șeful Comisiei de Agricultură anunță o nouă subvenție de 15 euro și eliminarea impozitelor pentru camioane apicole Subvenții APIA 2026. Fermierii care intră automat la control în acest an Cererea de miei a bubuit pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu: ”Cine are miei de vânzare, să țină de preț” Kaufland despre buchetele de trandafiri la 1 leu: Nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor

    Ultimele știri

    Ministrul Agriculturii merge în China: ”Am toată încrederea că vom crește nivelul exporturilor către piața asiatică” Subvenții în conturi până la Paști. Lista plăților APIA așteptate de fermieri înainte de sărbătorile pascale Bugetul MADR pe 2026 – 27,7 miliarde de lei. Banii prevăzuți pentru subvențiile fermierilor și irigații Lege nouă pentru limitarea cumpărării terenurilor de către străini: 30 ha pe firmă, 10 ha pe persoană fizică Frigiderul românilor în sezonul rece: în top, citricele, cartofii și carnea de pui. O analiză Carrefour România și NielsenIQ