• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Incendiu la un saivan din cauza artificiilor de Revelion. 30 de oi au ars de vii

    Oana Timar – Agrointeligența

    Un saivan cu ovine a luat foc în noaptea dintre ani. Cauza incendiului pare să fi fost focurile de artificii din noaptea de Revelion. Peste 10 tone de furaje și 30 de ovine au fost mistuite de foc.

    Pompierii militari din județul Vrancea au acționat, în noaptea de Revelion, în urma unui apel la 112, pentru a stinge un incendiu la un saivan de oi. Adăpostul de animale se afla localizat în satul Nereju Mic, comuna Nereju.

    Citiți și: Incendiu puternic într-o fermă! Furajul s-a făcut scrum după ce câţiva copii s-au jucat cu chibriturile

    Artificii în noaptea de Revelion

    Din saivan au fost salvate 250 de ovine. Alte 30 de animale au murit

    Imediat după primirea apelului la 112, la locul saivanul în fllăcări s-au deplasat trei echipaje cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD din cadrul Secției de Pompieri Vidra și Punctului de Lucru Năruja.

    Pompierii militari au reușit să stingă incendiul în limitele găsite și să salveze 250 ovine, potrivit unei comunicări oficiale.

    În urma incendiului au ars adăpostul de animale în suprafață de aproximativ 200 mp, 10 tone plante furajere și au murit 30 ovine.

    Cauza probabilă a incendiului de la saivanul din Nereju este folosirea necorespunzătoare a artificiilor, a transmis ISU Vrancea.

    Citiți și: O primărie a construit o fabrică de procesare a legumelor pentru producătorii locali

    Te-ar mai putea interesa

    Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă”

    Ultimele știri

    Fost ministru: Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza blocajelor feroviare East Grain intră pe piața dronelor agricole și preia 51% din compania care operează Riagro Tánczos Barna anunță o nouă lege privind trasabilitatea animalelor: „Avem nevoie de un sistem mai sigur și credibil” Zvon privind demisia șefului ANSVSA, infirmat de Alexandru Bociu: „Avem o criză importantă de gestionat” Agrii România respinge concluziile Consiliului Concurenței și își reafirmă angajamentul față de fermieri și parteneri