• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Infotrafic: Porturile de la Marea Neagră redeschise, nu mai sunt drumuri blocate

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Situația revine la normal în țară, după valul de ninsoare și viscol. Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române a informat că au fost reluate manevrele pentru transportul maritim și fluvial în toate porturile de la Marea Neagră. Totodată, informează că nu mai sunt înregistrate drumuri naţionale sau autostrăzi cu circulaţia închisă din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile.

    Manevrele pentru transportul maritim şi fluvial în toate porturile de la Marea Neagră au fost, miercuri – 10 ianuarie reluate, a anunțat Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române. Acestea au fost oprite marţi – 9 ianuarie, din cauza vântului puternic.

    Citiți și: Drumuri închise și restricții de tonaj în mai multe zone afectate de ninsori și viscol puternic

    Se circulă normal pe toate drumurile din țară (foto: digi24.ro)

    Porturile de la Marea Neagră redeschise, nu sunt drumuri naţionale sau autostrăzi cu circulaţia închisă

    În comunicarea Centrului Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române se arată că ”Au fost reluate manevrele pentru transportul maritim şi fluvial în toate porturile de la Marea Neagră”.

    Situaţia traficului, miercuri – 10 ianuarie, la ora 7:00, potrivit Centrului Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române era prezentată ca fiind normală. Nu erau înregistrate drumuri naţionale sau autostrăzi cu circulaţia închisă din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile.

    Citiți și: Condusul pe timp de iarnă – recomandări Infotrafic pentru șoferi

    Pe unele șosele traficul se desfășoară în condiții de iarnă

    La nivelul ţării se circulă în general pe un carosabil uscat, însă în anumite zone de munte şi pe şosele ale Moldovei, traficul se desfăşoară în condiţii de iarnă. Se acţionează unde se impune cu utilaje de deszăpezire şi material antiderapant.

    Pe arterele rutiere principale – autostrăzile A1 Bucureşti – Piteşti, A2 Bucureşti – Constanţa, A3 Bucureşti – Ploieşti şi DN 1 Ploieşti – Braşov, se circulă pe un carosabil uscat, cu vizibilitate bună şi valori de trafic normale.

    Şoferii sunt sfătuiţi să adapteze viteza la condiţiile de trafic şi drum, să circule cu multă atenţie, asigurându-se foarte bine înainte de schimbarea direcţiei, să păstreze în mers o distanţă de siguranţă între autovehicule şi să evite manevrele riscante.


    Te-ar mai putea interesa

    Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Rareș Bogdan: „Blocarea exporturilor de oi din România servește pe tavă Spaniei contracte uriașe” Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine

    Ultimele știri

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Șeful ANSVSA merge la Bruxelles: ”Cerem ridicarea interdicției la exportul de oi și audit la fața locului” Decizie majoră în zootehnie: Vaccinarea în masă a ovinelor, pregătită să fie prezentată Comisiei Europene Oficial: Șefii DSVSA Arad, sub control judiciar într-un dosar DNA Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record