• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dănuț Andruș: Polițiștii au confiscat două tractoare și au tăiat un permis cu foarfeca

    Oana Timar -

    Două tractoare au fost confiscate, iar permisul unui fermier a fost tăiat cu foarfeca de către polițiști, a anunțat Dănuț Andruș, fermier din Botoșani care protestează de mai multe zile la Afumați, lângă București.

    Fermierul Dănuț Andruș a anunțat că, în cursul acțiunilor de protest, polițiștii au confiscat două tractoare și au oprit și tăiat un permis de conducere. Acțiunea ar fi avut loc pe raza localității Chiajna, județul Ilfov, potrivit lui Dănuț Andruș care a făcut declarații pe acest subiect în cadrul emisiunii ”România Suverană cu Alexandra Păcuraru”, la Realitatea Plus.

    Protestele continuă luni, 15 ianuarie, pentru a șasea zi consecutivă, după ce negocierile din weekend dintre fermieri, transportatori și reprezentanții Guvernului au eșuat. Mai multe autocamioane și tractoare se află în Afumaţi, la intrarea în București, dar protestele continuă și la nivel național, iar premierul Ciolacu le-a cerut miniștrilor „urgentarea elaborării actelor normative care să rezolve problemele semnalate de fermieri și transportatori”.

    Prefectul Capitalei, Rareș Hopincă, a declrata pentru la B1 TV că protestatarii nu vor să ajungă în București, dar a adăugat că printre ei s-au infiltrat instigatori care încearcă să-i convingă să forțeze barajele.

    Proteste în 27 de județe

    Șeful Jandarmeriei Române, Alin Măstan, a anunțat că au fost trimiși jandarmi în peste 27 de judeţe, la proteste.

    „Am avut efective angrenate în peste 27 de judeţe, acolo unde protestatarii au decis, au ales să-şi manifeste nemulţumirile în spaţiul public. De asemenea, şi în Bucureşti, ocazie cu care au intervenit cu efectivele Jandarmeriei, conform competenţelor legale, pentru asigurarea unui climat de ordine şi siguranţă publică”, a precizat oficialul Jandarmeriei Române.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Oierii, în plin sezon al fătărilor în ferme. Ionică Nechifor, Moldoovis: Prețul mieilor de Paști va crește cu minim 7-10% Avocat: Noua legislație permite primarilor să pună mâna pe terenurile și casele românilor cu restanțe la impozite Un fermier a cerut subvenții APIA pe terenuri deținute de Hidroelectrica

    Ultimele știri

    Oierii cer suspendarea ratificării acordului UE-Mercosur. Ionică Nechifor, Moldoovis: ”România trebuie să își apere interesele agricole și zootehnice” Prețurile cerealelor, în cădere liberă după ultimul raport USDA. Prognoză șocantă pentru fermieri Lege nouă: Fermierii care au datorii la bugetul local nu vor mai putea lua subvenții de la APIA