• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Marius Micu, AAC: Avem încredere că măsurile asumate vor fi implementate la data convenită

    Oana Timar – Agrointeligența

    Alianța pentru Agricultură și Cooperare (AAC), structură formată din Federația Națională PRO AGRO, Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România – LAPAR, Uniunea Naţională de Ramură a Cooperativelor din Sectorul Vegetal – UNCSV și Asociația Forța Fermierilor – AFF, salută semnarea astăzi, luni – 15 ianuarie, a acordului dintre mediul asociativ agricol și ministrul Agriculturii, Florin Barbu. Reprezentații organizațiilor membre în AAC apreciază că această listă de măsuri, cu termene asumate, reprezintă un prim pas în rezolvarea problemelor fermierilor.

    ”Cred că atitudinea cea mai pragmatică și corectă, în acest moment, este să vedem dacă problemele transmise și discutate vor fi rezolvate în termenele asumate de ministrul Barbu.

    Noi avem încrederea, după întâlnirea de la MADR, că măsurile asumate în document vor fi implementate la data convenită. Unele dintre ele necesită discuții în grupuri de lucru al cărui calendar ne dorim să fie anunțat mâine și să primim invitații.

    Apreciem că, în acest moment, nu mai există motive pentru continuarea protestului spontan al fermierilor. Evident, dacă problemele nu vor fi rezolvate în termenele asumate atunci vom putea vorbi despre continuarea acțiunilor de protest”, a spus Marius Micu, reprezentant AAC, conform unui comunicat de presă.

    AAC menționează că a negociat acest document pe baza propriei liste de propuneri, asumate de asociațiile membre și în care se regăsesc și o serie dintre revendicările fermierilor din stradă.

    Citiți și: Acord la Ministerul Agriculturii. Măsurile agreate de ministrul Barbu cu fermierii


    Te-ar mai putea interesa

    Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Plăți APIA duminica! Numărul fermierilor care urmează să primească banii de subvenții în cont Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Șeful APIA, Adrian Pintea, a anunțat numărul fermierilor autorizați la plată într-o singură zi

    Ultimele știri

    Ilie Bolojan: Probleme în sistemul antigrindină, dar Guvernul interimar are atribuții limitate Fermierii cer măsuri reale pentru a opri explozia costurilor la îngrășăminte. AAC: ”Suspendarea tarifelor este un pas necesar, dar insuficient” vamale Lista băncilor care au protocol cu APIA pentru plata în avans a subvențiilor Atenție, fermieri! Au rămas doar două săptămâni în care vă mai puteți închide cererea APIA! Conferința anuală ASAS va avea loc pe 28 mai, cu tema „Realizări și perspective în cercetarea agricolă și silvică românească”