• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Încă 6 programe de dezvoltare rurală au fost aprobate la Bruxelles. Ce spune Daniel Constantin despre PNDR-ul României

    agrointeligenta.ro

    Comisia Europeană a dat undă verde pentru încă șase programe de dezvolatre rurală, însă printre care nu se numără și unul care să aparțină României. Finlandezii, portughezii și germanii sunt ultimii norocoși din acest an, în timp ce banii europeni pentrru România vor veni abia de la anul. 

    Potrivit declarațiilor făcute ieri de ministrul Daniel Constantin la dezbaterea bugetului de stat pe 2015, PNDR-ul României pentru 2014-2020 va primi un răspuns abia în ianuarie, urmând ca în februarie să fie deschise primele măsuri de accesare a fondurilor europene. Totodată, Constantin  a arătat că Guvernul a prevăzut sumele necesare pentru a finaliza absorbția banilor europeni alocați României pentru perioada 2007-2013, arătând că s-a obținut de la CE acordul ca fondurile să poată fi atrase și anul viitor. În acest fel, ținta de 100% pentru absorbția fondurilor UE este una ce poate fi atinsă în prima jumătate a anului viitor. Din exercițiu financiar trecut, România mai are de cheltuit pentru dezvoltare rurală 1,4 miliarde de euro, bani contractați deja.

    Citiți și: Termenul limită de depunere a ultimelor cereri de plată de către beneficiarii PNDR este 30 septembrie 2015



     

    Te-ar mai putea interesa

    ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară DNA confirmă trimiterea în judecată a șefilor APIA și ANF. Adrian Pintea și Romeo Șoldea, suspendați din funcție Absurdul irigațiilor din România: Fermierii cumpără pompe pentru stațiile ANIF ca să poată primi apă Maersk și-a suspendat operațiunile în portul Chornomorsk. Transporturile, redirecționate către Constanța Producțiile obținute în această vară de fermierul Dimitrie Muscă la grâu, orz și rapiță!

    Ultimele știri

    Fermierul Ciprian Olteanu face un nou pas pentru integrarea producției de cereale: ferma de găini ouătoare Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană! Prăpastia dintre costuri și prețul grâului în Serbia: doar fermierul cu 7 tone/ha iese pe zero România, abia pe locul 6 în topul exportatorilor de grâu din UE. Valul mare de cereale abia urmează Piața cerealelor, la zi. Bursa MATIF corectează cotațiile, România rezistă, iar Ucraina se apropie de o nouă criză