• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un bărbat a căzut într-un siloz de cereale. A fost dus la spital cu elicopterul SMURD

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Bărbat căzut într-un siloz de cereale, salvat de pompieri. Un bărbat a fost rănit după ce a căzut într-un siloz de cereale situat într-o localitate din județul Arad astăzi, joi – 25 ianuarie. Victima, în vârstă de 58 de ani, a fost salvată la timp de pompieri, însă a suferit leziuni la nivelul feței. Ulterior, a fost preluată de echipajul medical de pe elicopterul Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare (SMURD) și transportată la spital pentru îngrijiri medicale.

    Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Arad a anunțat despre operațiunea de salvare a unui bărbat care a picat într-un siloz de cereale. Din fericire, autoritățile au fost alertate la timp, iar la locul incidentului au fost trimise echipaje dotate cu echipamentele necesare de salvare. Victima a scăpat cu viață, însă a avut nevoie de îngrijiri medicale ulterioare, a relatat stirileprotv.ro.

    siloz cu cereale
    Incident grav la un siloz de cereale

    Bărbat salvat de pompieri după ce a căzut într-un siloz de cereale

    Un bărbat în vârstă de 58 de ani, din localitatea Șeitin, județul Arad, a fost rănit astăzi, joi – 25 ianuarie, după ce a căzut într-un siloz de cereale. Victima a fost transportată ulterior cu elicopterul la o unitate medicală din Timișoara.

    Citește și: Accident grav între un tractor cu plug și o mașină. O persoană a decedat

    Conform declarațiilor reprezentanților ISU Arad, bărbatul a fost rănit în zona feței de un utilaj care opera în siloz.

    „Au intervenit pompierii militari ai Detaşamentului Arad cu o autospecială de stingere cu accesorii de salvare, o autospecială de primă intervenţie şi comandă, o autospecială de intervenţie şi salvare la înălţimi, descarcerarea grea, o ambulanţă SMURD şi elicopterul SMURD. De asemenea, în sprijinul forţelor de intervenţie au acţionat pompierii voluntari din Şeitin. Persoana extrasă din siloz este conştientă, cu răni suferite în zona feţei”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Arad, Ruxandra Klein.

    Persoana rănită în urma incidentului a fost preluată de echipajul medical de pe elicopterul SMURD pentru a fi trimisă la Spitalul Clinic Județean de Urgență Timișoara.

    Citește și: Un fermier și doi lucrători din fermă au murit striviți sub acoperișul halei în care s-a depozitat porumbul

    Te-ar mai putea interesa

    Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! Fermă de 3.600 de hectare din vestul țării – scoasă la vânzare! Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența?

    Ultimele știri

    Alertă sanitar-veterinară în Vaslui după ce autoritățile au confirmat un focar de rabie Piața cerealelor, la zi. Prețurile încep săptămâna pe plus. Porumbul DAP Constanța – 205 euro/tonă Un virus nou lovește fermele de vaci! Au fost confirmate deja 12 focare Apel către clasa politică înaintea Forumului de la Neptun: „Fiecare zi de blocaj se plătește din buzunarul românilor!” Cultivi orz hibrid și dorești să obții cele mai bune rezultate pentru ferma ta?