• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Barbu: Se încearcă distribuirea unui Fake News despre derogarea la GAEC 8

    Oana Timar – Agrointeligența

    Propunerea Franței care ar fi obligat fermierii să cultive un procent de 7% din suprafața deținută cu plante fixatoare de azot NU a reușit să convingă statele membre pentru a primi numărul de voturi necesare, a anunțat ministrul Agriculturii, Florin Barbu. Acesta a avertizat că pe grupurile de fermieri circulă un Fake News conform căruia România ar fi blocat o măsură benefică fermierilor.

    ”Așa cum am promis fermierilor, România și-a menținut poziția că derogarea de la GAEC 7 (rotația culturilor) și GAEC 8 ( 4% pârloagă) trebuie prelungită, nu înlocuită cu o formulă care nu avantajează fermierii”, a anunțat ministrul Barbu.

    ”Constat că pe grupurile de fermieri se încearcă distribuirea unui FAKE NEWS cum că România s-ar fi opus unei decizii care ar fi rezolvat dificultățile fermierilor. Să fie clar: România a respins propunerea Franței, care nu ar fi făcut decât să pună în continuare presiune pe fermierii noștri, fără să le rezolve problemele”, a precizat oficialul.

    GAEC 8 cu 7% procent de culturi fixatoare de azot – un măr otrăvit pentru fermierii români

    Declarațiile lui Barbu sunt susținute de o adresă a Alianței pentru Agricultură și Cooperare care a fost transmisă la nivel prezidențial și guvernamental, inclusiv europarlamentarilor români, prin care se evidenția faptul că propunerea Franței este ”un măr otrăvit” și că cultivarea unui procent de 7% de culturi fixatoare de azot, fără utilizarea PPP, reprezintă o pierdere mai mare pentru exploatațiile agricole decât dacă ar fi lăsată pârloagă un procent de 5% din terenul lucrat. Fermierii români au cerut găsirea unei alte variante pentru derogarea GAEC, una care să nu cauzeze pierderi și mai mari decât forma actuală a GAEC 8.

    Citiți și: Derogările propuse de CE – măr otrăvit pentru fermierii români. Pierderile la hectar se dublează

    Poziția fermierilor români a fost susținută și de alte state membre, inclusiv de Polonia, iar pe masa discuțiilor a apărut o a doua variantă de lucru, cu un procent de 4% culturi fixatoare de azot în cultură principală sau secundată, fără normă de ponderare, și tot fără utilizarea produselor de protecția plantelor.

    ”Așteptăm de la Comisia Europeană o propunere care să țină cont de situația fermierilor noștri! Punctul nostru de vedere rămâne neschimbat: solicităm prelungirea derogării de la GAEC 7 și GAEC 8 și pentru anul 2024, poziție exprimată încă din iulie 2023”, a precizat Barbu.

    Conform Agrarheute.com, votul dat astăzi de statele membre nu reprezintă un final de drum fiind considerat ”no opinion”. Propunerea Comisiei Europene nu a întrunit o majoritate, inclusiv Germania alegând să se abțină de la vot (care atârnă la calcule ca un vot negativ). Pasul următor trebuie făcut de Comisie, care poate adopta propunerea făcută sau poate veni cu o nouă propunere oficială. Cei mai mulți specialiști sunt convinși că, având în vedere situația tensionată de la nivelul statelor membre, CE va veni cu o nouă propunere, una care să întrunească votul majoritar al statelor membre.


    Te-ar mai putea interesa

    Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Primărie: Doar apicultorii din sat au voie cu albinele la salcâmii din localitate

    Ultimele știri

    “Am cererea autorizată din 18 mai. Când intră subvențiile?” Răspunsul dat de șeful APIA! Pagubă de 8.000 euro pentru un fermier care și-a lăsat tractorul parcat în spatele casei Zantara® 216 EC, fungicidul de la FMC care poate fi aplicat atât pentru a controla bolile foliare, cât și pentru bolile spicului la grâu și orz Ziua Porților Deschise la SCDA Mărculești – 4 iunie: Cele mai bune soiuri de grâu pentru Bărăgan, loturi demo pe 114 parcele! Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi