• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un bărbat riscă să ajungă la închisoare pentru că a tăiat un copac ca să își încălzească familia

    Violina Gorcinschi-Jitaru -

    Un bărbat din județul Alba riscă închisoarea după ce ar fi tăiat un arbore ca să își încălzească familia. Bărbatul a fost trimis în judecată de procurori sub acuzația de furt, prejudiciul pentru tăierea și sustragerea arborelui gorun fiind evaluat la suma de circa 205 lei. Ulterior acestei fapte, individul ar mai fi comis și o tentativă de furt, iar acum riscă să fie trimis la închisoare sau amendă penală pentru faptele comise în 2021 și 2022.

    Un bărbat care ar fi tăiat, pentru a-și încălzi familia, în 2021, un copac care făcea parte din proprietatea statului, a fost cercetat de procurorii din Aiud aproape trei ani. Valoarea prejudiciului constatat a fost de doar aproape 205 lei. Primăria Municipiului Aiud și Ocolul Silvic Abrud s-au constituit parte civilă în proces, potrivit ziarulunirea.ro.

    A tăiat un arbore al statului și acum riscă închisoarea

    În luna octombrie 2023, Tiberius B. a fost trimis în judecată pentru infracțiunea de furt, acuzat că ar fi sustras arborele pe 20 decembrie 2021, cu doar câteva zile înainte de Crăciun.

    „În actul de sesizare s-a reţinut, în fapt, că la data de 20.12.2021, în jurul orei 16:10, inculpatul a tăiat fără drept, cu ajutorul unui topor, un arbore specia gorun, din pădurea situată pe raza municipiului Aiud, proprietatea Primăriei Municipiului Aiud, aflată în administrația Ocolului Silvic Abrud. Prejudiciul cauzat este în valoare de 204,92 lei fără TVA, depășind de 1,25 ori prețul mediu al unui metru cub de masă lemnoasă”, s-a menționat în rechizitoriul procurorilor.

    Citește și: O turmă de oi a fost furată de un cioban dintr-o fermă

    Pentru a întări acuzațiile, anchetatorii au adăugat la dosar și o faptă de tentativă de furt care ar fi fost comisă patru luni mai târziu, la data de 3 mai 2022.

    „Fiind însoțit de minorul (…), inculpatul s-a deplasat cu un utilaj hipo pe un teren situat pe strada Transilvaniei din Aiud, aparținând persoanei vătămate SC (…) SRL, și a încercat să sustragă o țeavă metalică, depozitată pe acel teren, fiind însă surprins la fața locului de către martorul (…)”, s-a mai arătat în documentul citat.

    Ocolul Silvic Abrud și Primăria Municipiului Aiud s-au constituit parte civilă în cauză pentru suma de 272,32 lei, reprezentând totalul prejudiciului cauzat prin tăierea ilegală de arbori.

    Citește și: O rețea de hoți a furat zeci de tone de cereale din vagoanele ajunse în Portul Constanța

    Săptămâna trecută, pe 6 februarie 2024, Judecătoria Aiud a validat dosarul și a dispus începerea cercetării judecătorești. Încheierea poate fi contestată la Tribunalul Alba. Bărbatul riscă, pentru ambele fapte, închisoare de la 6 luni la un an sau amendă penală.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Primarul din Plătăreşti – drept la replică: ”Niciun arendaș nu a fost privat de emiterea adeverințelor pentru subvenții” ”Posibil să apelez și la credite”. Primele estimări ale lui Dimitrie Muscă pentru producțiile din acest an Inginer agronom: De 7 luni nu mi-am găsit loc de muncă la o fermă. Agricultura trece printr-o reformă Adrian Dumitrică, fermier: Primăria nu-mi înregistrează contractele de arendă pentru că proprietarii figurează cu datorii la impozite Dragoș Ciornei cultivă peste 100 ha și crește viței de îngrășat: ”Spuneam că nu voi face niciodată agricultură”

    Ultimele știri

    AFIR a publicat un nou ghid: 200.000 de euro/beneficiar pentru investiții neproductive la nivel de fermă Ministrul Economiei: Azomureș va da îngrășăminte fermierilor în contul subvențiilor de la stat, pe bază de bonuri valorice Franța, în prag de criză agricolă: a pierdut un milion de fermieri și 100.000 de ferme O mare fermă angajează. Posturi cu salarii de 8.000 de lei, bonuri și transport decontat Matei Titianu – noul președinte al LAPAR: ”Forța unei organizații este dată de coeziune, de capacitatea de a valorifica energia noii generații de fermieri”