• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii vor plăti un impozit mai mic pentru construcțiile de la fermă: Taxa pe stâlp a fost redusă

    agrointeligenta.ro -

    Plata impozitului pentru construcții speciale va fi mai mică în 2015 față de anul trecut. Astfel, așa-numita ”taxă pe stâlp” a fost redusă de la 1,5% la 1%, după ce legea a fost promulgată astăzi de către președintele Klaus Iohannis, urmând a fi publicată imediat în Monitorul Oficial. 

    Președintele Iohannis a semnat astăzi decretul privind promulgarea Legii pentru aprobarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 102/2013 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal şi reglementarea unor măsuri financiar-fiscale.

    Această lege, adoptată în 19 decembrie de Camera Deputaţilor, în calitate de cameră decizională, prevede reducerea taxei pe construcţiile speciale de la 1,5% la 1% începând cu anul 2015.

    Decizia ce intră în vigoare din 2015 nu este însă pe placul fermierilor, cărora le-a fost promisă o eliminare a taxei pe stâlp pentru construcțiile speciale din agricultură. Potrivit ultimelor declarații ale ministrului Daniel Constantin, un grup de lucru de la MADR este în discuții de anul trecut cu Ministerul de Finanțe pentru a găsi o soluție ca fermierii să nu fie împovărați cu acest nou impozit.

    Taxa pe construcţii speciale a fost introdusă la începutul anului 2014 şi se aplică pentru construcţiile care nu intrau în sfera de impozitare, cum ar fi stâlpi, silozuri, stații de pompare și canale pentru irigații, platforme betonate, hale, adăposturi pentru animale și alte construcții decât imobilele de producţie sau birouri, care erau deja impozitate.

    Foto: Frisomat.ro



     


    Te-ar mai putea interesa

    Liliana Piron explică cum se va aplica degresivitatea la subvențiile APIA: ”Tot ce depășește 100.000 de euro se va opri la 61.250 de euro” Cea mai ieftină piață din România. Top 15 orașe cu cele mai mici prețuri la legume Autoritățile îndeamnă fermierii să nu cultive semințele primite gratuit, prin colete dubioase din China

    Ultimele știri

    Ce prevede raportul adoptat de Parlamentul European despre subvențiile fermierilor Producția de carne românească de porc a crescut cu 13% în primul semestru. Prețurile, mai mici Liliana Piron, LAPAR: Fondurile europene pentru investiții în ferme – cu jaloane, ca la PNRR!