• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șeful de la Agricultură – anunț în Parlament despre plata subvențiilor APIA

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Florin Barbu, a realizat, în fața Parlamentului, o amplă prezentare a tuturor plăților făcute pentru fermieri. Bilanțul a venit ca răspuns virulent către membrii Uniunii Salvați România (USR), care au introdus o moțiune simplă împotriva sa. Șeful de la Agricultură a menționat că din decembrie până în prezent a plătit agricultorilor 2,13 miliarde de euro prin subvenții.

    Fermierii au primit 1,6 miliarde de euro de la Comisia Europeană, prin deblocarea plăților APIA, a spus ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Florin Barbu, ieri, luni – 26 martie, la dezbaterea moţiunii simple, în plenul Parlamentului.

    Citiți și: USR a depus o moțiune simplă împotriva ministrului Agriculturii Florin Barbu

    Din decembrie până acum fermierii au primit 2,13 miliarde de euro subvenții (foto: romanitv.net)

    Fermierii au primit, în trei luni, 2,13 miliarde de euro subvenții

    Florin Barbu a amintit că în acest moment există 45 de programe de susținere a fermierilor, 126 de scheme de finanțare măsuri și intervenții finalizate prin acte normative ce beneficiază în acest an de un buget de 22, 83 miliarde lei.

    ”Ultima realizare a noastră, dar nu cea din urmă, am deblocat plățile APIA și deja România a încasat de la Comisia Europeană 1,6 miliarde de euro, bani care au intrat în conturile fermierilor. Guvernul Coaliției PSD-PNL condus de premierul Marcel Ciolacu a alocat agriculturii un buget istoric, de 2% din PIB, bani pentru fermieri și pentru dezvoltarea satului românesc. Avem în acest moment 45 de programe de susținere a fermierilor lansate și tote sunt funcționale. 126 de scheme de finanțare, măsuri și intervenții finalizate prin acte normative ce beneficiază în acest an de un buget de 22, 83 miliarde lei. Am plătit deja fermierilor din decembrie și până în prezent 2,13 miliarde de euro subvenții, la care se adaugă peste 100 de milioane de euro sprijin ANT și continuăm să luăm deciziile corecte pentru fermierii noștri”, a menționat ministrul Agriculturii, Florin Barbu.

    Citiți și: Florin Barbu: De ce alte state să aibă subvenție de 376 euro/ha și fermierii români 176 euro/ha?

    USR a depus, la data de 18 martie, împotriva lui Florin Barbu, o moțiune simplă prin care au cerut demiterea sa, pe motiv că l-a citat într-o declarație pe fostul dictator Nicolae Ceaușescu.


    Te-ar mai putea interesa

    România se opune plafonării subvențiilor APIA la 100.000 de euro pe fermă Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Revine ”moda” păsărilor de curte cu impact direct în arenda pentru terenuri agricole Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile!

    Ultimele știri

    APIA poate începe plata ANT! Guvernul a aprobat plafoanele pe hectar și animale! S-a aprobat! Ajutoare de 50.000 euro pentru fermierii afectați de scumpirile la motorină și îngrășăminte Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! Demisiile secretarilor de stat ai PSD, în Monitor. Adrian Pintea: ”Rămân aproape de agricultură” Ședință la AFIR cu ministrul interimar Tanczos Barna. Debirocratizarea, prioritară în accesarea fondurilor europene