• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Preț carne 2024. Cât costă un kilogram de carne de porc cumpărată de la un mic fermier

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Preț carne 2024 – cât costă carnea de porc cumpărată direct din fermă – prețuri produse din carne de porc în acest an. Fermierii au mărit prețurile la carne din cauza inflației. Aflați din acest articol cu cât își vinde produsele tenorul Vlad Miriță, un muzician cunoscut din județul Dâmbovița, care deține o fermă de porci și de păsări.

    Tenorul Vlad Miriță are o fermă de porci și de păsări în județul Dâmbovița, lângă Târgoviște. În acest fel, își suplimentează veniturile provenite din muzică. Acesta a mărturisit, recent, de ce a fost nevoit să crească prețul la mici, cârnați, la slănină, dar și la alte produse, în acest an. Într-un interviu pentru Playtech.ro, muzicianul a vorbit despre munca la fermă.

    Preț carne de porc 2024 (foto: llechweddmeats.co.uk)

    Cât costă carnea de porc cumpărată de la Vlad Miriță

    Vlad Miriță a fost nevoit să țină pasul cu scumpirile la furaje, la curent electric, dar și la forța de muncă. Toate aceste scumpiri generale, la nivelul României, afectează și prețul final al produselor sale din carne.

    „Carnea s-a mai scumpit, am fost nevoiți, sunt anumite piese mai scumpe, altele sunt ceva mai ieftine. Produsele vedetă sunt ceafa de porc, la 17 lei/100 de grame, și oasele de porc pentru ciorbă, la 28 lei kilogramul, aflate la mare căutare”, a precizat fermierul.

    Citește și: SCDL Buzău a început vânzarea de răsaduri de legume din soiuri românești. Vezi oferta cu prețuri

    Oasele de porc sunt căutate și vândute scump datorită proprietăților pe care le au.

    „Conțin colagen, sănătos pentru organism. Sunt cumpărate, adesea, de către sportivii care merg la sală, dar și de către pensionari. Fierb oasele și extrag colagenul. E gustos, hrănitor”, a explicat Vlad Miriță.

    Carnea de porc s-a scumpit cu 5-10% din cauza inflației

    Cu toate că dâmbovițeanul nu are o fermă mare, simte din plin efectele scumpirilor. În ultima perioadă, carnea a ajuns să fie mai scumpă cu 5-10%.

    „Noi nu avem foarte multe animale la fermă, creștem în medie cam 100 de porci pe an, atât. Dacă e să fac un calcul, carnea s-a scumpit la noi între 5 și 10%, urmare a inflației. Toate s-au scumpit, curentul, furajele, mâna de lucru, transportul”, a dezvăluit tenorul.

    Citește și: A primit o amendă 1.200 de lei pentru că porcul din ogradă nu era crotaliat

    Vlad Miriță vinde produsele sale de la Ferma Soarelui, chiar și online, la următoarele prețuri:


    Te-ar mai putea interesa

    Deputat: APIA a semnat! Fermierii pot lua credite de la bănci cu subvenția Revine ”moda” păsărilor de curte cu impact direct în arenda pentru terenuri agricole Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile!

    Ultimele știri

    APIA poate începe plata ANT! Guvernul a aprobat plafoanele pe hectar și animale! S-a aprobat! Ajutoare de 50.000 euro pentru fermierii afectați de scumpirile la motorină și îngrășăminte Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! Demisiile secretarilor de stat ai PSD, în Monitor. Adrian Pintea: ”Rămân aproape de agricultură” Ședință la AFIR cu ministrul interimar Tanczos Barna. Debirocratizarea, prioritară în accesarea fondurilor europene