• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Primele județe în care fermierii au încasat subvenția pe suprafață

    agrointeligenta.ro -

    Teleorman este primul județ în care fermierii au anunțat pe rețelele de socializare că le-a intrat în cont cea de-a doua tranșă din subvenția pe suprafață aferentă anului 2014. Primii bani au fost virați de APIA pe 20 ianuarie, iar printre județe unde agricultorii au confirmat ieri la prânz efectuarea tranzacțiilor se numără și Călărași, Galați sau Sibiu.

    Articolul publicat de Agrointeligența pe tema demarării plăților către fermieri a deschis șirul a zeci de comentarii pe grupul AgriculturaRomaneasca de pe Facebook. Tinerii fermieri au urmărit toată ziua conturile bancare, anunțând aproape în timp real când au încasat restul de 70 de euro/ha.

    Postare FB

    Adrian Ionel Gogoreanu din Teleorman a fost primul fermier care a confirmat pe Facebook încasarea subvenției. Banii i-au ajuns în cont jurul orei 13.00. A urmat apoi anunțul lui Tiberiu Mitrea, fermier sibian cunoscut mai ales pentru ferma sa de vaci din Șura Mare: ”La Sibiu mi-au intrat! Așa că plățile s-au făcut, nu au mințit”. Până la momentul redactării acestui articol, alți doi membri ai grupului de pa Facebook confirmaseră virarea subvenției și în conturile fermierilor din Călărași și Galați.

    Vă reamintim că începând de ieri a început virarea tranșei a doua din subvenția pe suprafață aferentă anului 2014. Este vorba de diferența de 70 de euro pe hectar din schema unică pe suprafață aferentă anului 2014, iar în perioada imediat următoare vor intra în conturi și ajutoarele naționale tranzitorii de aproape 20 de euro pe hectar.



     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Un primar îi ajută pe fermieri să acceseze subvenția APIA de 1.400 euro/ha: ”Este o oportunitate” Șeful ANZ – anunț important pentru toți crescătorii de albine Depozitarea cerealelor le dă fermierilor cu minus în acest an: ”Prețurile de acum sunt mai mici decât la recoltare” Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Preț în creștere la ovine. Nicolae Cioranu: ”Acum prețul mieilor este de 18-19 lei/kg, dar nu mai este marfă”

    Ultimele știri

    Subvenții APIA 2026 – calendar. Cererile se depun din 16 martie. Termenul limită – 5 iunie Subvenții APIA 2026. Ministerul Agriculturii a publicat noile reguli ce se aplică din acest an De la semințe de floarea-soarelui la soluții complete pentru fermieri. Noutatea MAS Seeds: eticheta WATERLOCK! Fidelitatea se răsplătește cu GO BASF, platformă cu beneficii pentru fermieri! Subvențiile APIA 2026 – în pericol. Decizie radicală la nivelul a 1.300 de primării din toată țara