• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Agriculturii din Ucraina: arestat, eliberat pe cauțiune, încă își exercită atribuțiile de ministru

    Oana Timar -

    O situația fără precedent și în continuă desfășurare în Ucraina, acolo unde ministrul Agriculturii a demisionat aseară, iar astăzi a fost arestat și ulterior eliberat pe cauțiunea. Bomba vine dintr-o comunicare oficială care arată că Mikola Solski continuă să își desfășoare activitatea la minister, având doar interdicția de a nu comunica cu adjunctul său.

    Mikola Solski este suspect într-un caz de corupție pentru însușirea unei suprafețe de 2.500 de hectare, frauda adusă statului fiind evaluată la 7 milioane de dolari. Aseară, ministrul Agriculturii și-a înaintat demisia din funcția pe care o deține în Executivul lui volodimir Zelenski.

    Ulterior, în această dimineață, Solski a fost arestat iar apoi eliberat pe cauțiune. Pentru el a fost depusă o cauțiune în valoare de 75,7 milioane de grivne, echivalentul a peste 1,7 milioane de euro. Valoarea foarte mare a acestei cauțiuni a fost stabilită de printr-o decizie a Înaltei Curți Anticorupție, a precizat Ministerul Politicii Agrare într-un comunicat.

    „Mikola Solski a fost eliberat din arest și continuă să exercite atribuțiile ministrului politicii agricole și alimentației din Ucraina”, a anunțat instituția.

    Avocatul Nazar Kulchytskyi a declarat în spațiul public că Solski este obligat să se prezinte la cererea unui detectiv NABU, a unui anchetator sau a unei instanțe, să nu părăsească Kievul, să nu comunice cu martorii din dosar, să-și predea pașaportul și alte documente, și să poarte o brățară electronică. De asemenea, ministrului i-a fost interzis să comunice cu adjunctul său.

    Mikola Solski, acuzat de fapte de corupție intr-un dosar cu terenuri agricole

    Solski este primul ministru din cabinetul ucrainean în timpul mandatului preşedintelui Volodimir Zelenski care este numit suspect într-un caz de corupţie. Biroul naţional anticorupţie susţine că acuzaţiile au legătură cu o schemă de a achiziţiona teren deţinut de stat în valoare de 291 milioane de grivne (7,35 milioane de dolari) şi tentativa de a obţine teren în valoare de 190 de milioane de grivne. În baza acestei scheme, terenul era luat ilegal de la două firme de stat şi transferat unor veterani de război cu condiţia ca ei să-l închirieze unor firme private, au afirmat procurorii. Solski şi avocatul său au declarat la audierea de joi că nu a beneficiat dintr-o astfel de schemă.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Funcționarii APIA dezvăluie că multe primării blochează accesarea subvențiilor și cer MADR să intervină! Subvenții APIA pe pășune 2026 – acte necesare. Cine are dreptul la plata pe hectar – crescătorul sau asociația? Banii pentru subvenția așteptată de fermieri – aprobați de Guvern! Plata în conturi, prin APIA! Fermierii cu terenuri incendiate mai pot încasa subvenții APIA. Cu o condiție! Banca de gene de la Buzău oferă gratuit semințe de legume

    Ultimele știri

    Porci confiscați și amendă de 10.000 de lei pentru că animalele erau transportate fără acte Grup Șerban Holding a închis linia de trading de cereale și a disponibilizat 81 de angajați George Tuță, primarul Sectorului 1: ”Serviciul piețelor nu trebuie sub nicio formă externalizat” APIA poate începe plata subvenției pe motorină. Cantitățile aprobate au fost publicat în Monitorul Oficial Gigi Nețoiu și-a pus la punct ferma după ce autoritățile l-au ”ars” cu amenzi și i-au suspendat activitatea