• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Val de ploi torențiale! Alertă meteo emisă de ANM pentru 8 județe

    Roxana Dobre -

    Meteorologii au emis o atenționare cu Cod Galben de ploi însemnate cantitativ pentru  opt județe. Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), în intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 20…25 l/mp și izolat de peste 40 l/mp.

    ANM a emis astăzi, joi – 9 mai, o atenționare meteorologică de Cod Galben valabilă în intervalul 9 mai, ora 12.00 – 9 mai, ora 23.00. Conform mesajului de atenționare transmis de meteorologi, în 8 județe vor avea loc averse torențiale și pe arii restrânse descărcări electrice.

    Citiți și: Fermierii polonezi, disperați să își salveze producția de mere din acest an

    Meteorologii anunță un nou val de ploi

    Cod Galben de ploi până la ora 23.00

    Interval de valabilitate: 9 mai, ora 12.00 – 9 mai, ora 23.00
    Fenomene vizate: instabilitate atmosferică temporar accentuată, cantități însemnate de apă

    În intervalul menționat, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată care se va manifesta prin averse torențiale și pe arii restrânse descărcări electrice, în Carpații Occidentali, vestul Carpaților Meridionali, sud-vestul Transilvaniei și local în Banat. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 20…25 l/mp și izolat de peste 40 l/mp.

    Potrivit unei note a meteorologilor, astfel de fenomene se vor semnala pe arii restrânse și în restul țării. ANM precizează că în funcţie de evoluţia şi intensitatea fenomenelor meteorologice, Administraţia Naţională de Meteorologie va actualiza mesajul de atenționare.

    Cele opt județe aflate sub atenționare de Cod Galben sunt: Alba, Arad, Bihor, Cluj, Caraș-Severin, Hunedoara, Sibiu și Timiș.

    Județele aflate sub atenționare de Cod Galben

    Citiți și: Inundațiile din Dubai – consecința sistemului de însămânțare a norilor? Autoritățile infirmă scenariul

    Cum va fi vremea în luna mai. Prognoza pe 4 săptămâni

    Meteorologii au publicat și prognoza pentru următoarelea 4 săptămâni, intervalul 6 mai – 3 iunie.

    Astfel, în săptămâna 6 -13 mai, valorile termice se vor situa ușor peste mediile multianuale în regiunile vestice, în timp ce în restul teritoriului vor fi apropiate de cele normale pentru această perioadă. Cantitățile de precipitații vor fi excedentare în vestul, sud-vestul și local în centrul țării și deficitare în rest.

    În săptămâna 13 – 20 mai, temperaturile medii vor fi ușor mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă în cea mai mare parte a țării. Regimul pluviometric va fi excedentar în regiunile nord-vestice, deficitar în cele sudice și apropiat de normal în rest.

    În săptămâna 20 – 27 mai, temperatura medie a aerului va avea valori ușor mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă în majoritatea regiunilor. Cantitățile de precipitații vor fi în general apropiate de cele normale pentru această perioadă în majoritatea regiunilor.

    În săptămâna 27 mai – 3 iunie, mediile valorilor termice se vor situa ușor peste normele climatologice ale perioadei. Regimul pluviometric va fi în general apropiat de cel normal pentru acest interval în toate regiunile.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe pârloagă rămâne mică, dar nu atât de mică. PD-28, la aproape 33 euro/ha Avize pentru vânzarea terenurilor agricole, numai cu înregistrarea în Registrul Unic Național Un grup olandez cu 800 de hectare se retrage din România. Terenurile – scoase la vânzare cu tot cu utilaje Adrian Dumitrică, fermier: Primăria nu-mi înregistrează contractele de arendă pentru că proprietarii figurează cu datorii la impozite Soții Butilă au luat o decizie radicală: ”Vindem ferma și o parte din utilaje pentru a ne acoperi datoriile la inputuri!”

    Ultimele știri

    Șrotul de rapiță, la mare căutare. Sute de mii de tone cumpărate de chinezi Elveția organizează un referendum privind limitarea populației țării la 10 milioane de cetățeni John Deere investește în producția de roboți umanoizi care ar putea înlocui oamenii la munci agricole MADR: Subvenția minimă la APIA – creștere de la 96,39 euro/ha, la 122,27 euro/ha Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie”