• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fertilland Azot crește producția la toate culturile în care este aplicat

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Folosirea îngrășămintelor foliare lichide este un pas esențial pentru fermierii care vor să obțină producții ridicate și completează schema de tratamente la culturile înființate. Fertilland Azot, de la Rodbun, vine cu o concentrație mare de azot, elementul cu cea mai mare influență asupra creșterii producției.

    Azotul reprezintă boost-ul de care au nevoie culturile pentru a-i mulțumi pe fermieri la recoltă. Acest element are un efect puternic asupra clorofilei și proteinelor din plantă, ducând la creșterea acestora, a sintezei enzimelor și vitaminelor, a suprafeței foliale, a semințelor și fructelor. Fertilland Azot are o doză mare din acest element vital, dar conține și magneziu, cupru și microelemente chelatate EDTA.

    Fertizizant foliar Fertilland Azot

    Aflat în portofoliul Rodbun, Fertilland Azot se aplică prin stropiri foliare în fazele de consum maxim de azot specifice fiecărei culturi. Iar culturile la care poate fi folosit sunt multe: cereale, floarea-soarelui, rapiță, porumb, viță de vie, sfeclă de zahăr, cartof, sorg, pomi fructiferi, căpșuni, spanac, țelină, mazăre, varză, conopidă.

    Producție crescută cu Fertilland Azot

    Specialiștii Rodbun recomandă fermierilor să facă aplicarea Fertilland Azot când sunt temperaturi de până la 26 de grade și cu cel puțin 3 ore înainte de o eventuală ploaie. Printre efectele observate de agricultori după folosirea acestui îngrășământ foliar lichid sunt creșterea producției, asigurarea unui echilibru nutrițional în plante și optimizarea absorbției celorlalte elemente și microelemente din sol.

    Fertilland Azot acoperă și necesarul de magneziu pe care planta nu-l poate extrage din sol. În plus, prin folosirea acestui îngrășământ, se reduce procesul de levigare a azotului și de nitrificare a apelor freatice. Fermierii pot comanda Fertilland azot la numărul de telefon 0758.555.444 sau îl pot ridica de la fitofarmaciile partenere Rodbun.


    Te-ar mai putea interesa

    Veste uriașă pentru ciobani, înainte de Paște. Export de carcasă de ovine – în SUA Oierii – obligați să facă contracte de muncă ciobanilor pentru a mai primi subvenții APIA APIA anunță subvenția care a intrat în conturile fermierilor! Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! Ce fertilizant să folosim la transplantare răsaduri. Soluția vine de la Agrii

    Ultimele știri

    Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie” Agenție de plăți pentru fermieri – 1,3 miliarde de lei, în conturi de la începutul anului! Roșiile din solarii, deja atacate de trips și tuta absoluta. Fermier: ”Au apărut neașteptat de devreme” Thio-Sul®: ATS-ul agricol original care revoluționează nutriția culturilor Consiliul Concurenței: Scumpirile artificiale la inputuri și mașini agricole încalcă legea