• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Analiști: Prețul rapiței ar putea ajunge din nou la peste 500 euro/tonă

    Violina Gorcinschi-Jitaru -

    Rapița ar putea ajunge să coste peste 500 euro/tonă. Acest lucru a fost afirmat de analiștii ucraineni care au preconizat că, având în vedere creșterea cotațiilor la bursele internaționale, dar și recoltele mai mici decât cele estimate, va exista o competiție acerbă pentru rapiță.

    Rapița, mai scumpă în acest sezon. Fermierii din Ucraina au pierdut din recoltă din cauza condițiilor meteorologice, iar acest lucru se vede și pe piață, unde prețul a crescut brusc cu 10 euro/tonă. Experții cred că rapița va ajunge la 500 de euro/tonă în următoarele două săptămâni, potrivit Kurkul.com.

    Înghețurile au redus producția de rapiță (foto: manitobacooperator.ca)

    Estimări pentru prețurile la rapiță în noul sezon: peste 500 euro/tonă

    Rapița ar putea costa mult mai mult în noul sezon. Acest lucru ar fi cauzat de creșterea prețurilor la bursa MATIF, dar și înghețurile din mai care au afectat culturile din anumite țări importante producătoare de rapiță cum e Ucraina. Concurența pentru rapiță dintre exportatori și procesatori va crește, potrivit analiștilor din cadrul cooperativei ucrainene PUSK.  Potrivit specialiștilor NAAS, în nordul, estul și sudul Ucrainei, înghețurile din luna mai au dus la pagube semnificative grâului, orzului, rapiței și mazării.

    Citește și: Gărgărița silicvelor de rapiță, Ceutorhynchus assimilis: semne atac, combatere

    „Ieri (marți – 21 mai, n.r.)  s-a înregistrat o creștere bruscă a prețurilor rapiței la bursă: de la 475 euro/t la 485 euro/t. Dacă creșterea la bursă continuă, prețurile pot ajunge la 500 euro/t în următoarele două săptămâni. Chiar dacă bursa arată o scădere a cotațiilor până la sfârșitul săptămânii, pe termen lung prețurile pentru rapița din Ucraina vor depăși 500 de euro/tonă. O astfel de creștere va fi facilitată de problemele locale cu înghețurile din mai. Nu există încă informații oficiale. Cu toate acestea, potrivit producătorilor, în regiunile Dnipropetrovsk, Harkov și Kirovohrad, daunele aduse culturilor de rapiță din fermele individuale sunt de până la 30-40%”, au spus analiștii.

    În opinia acestora, recolta brută estimată de rapiță la nivelul de 4-5 milioane de tone în Ucraina nu se va realiza. Prin urmare, producția redusă va împinge prețurile în sus.

    Citește și: Bursa cerealelor – creșteri la grâu și rapiță! Prețuri pe tonă azi, în portul Constanța

    De asemenea, competiția dintre exportatori și procesatori se va intensifica în noul sezon.

    „În Ucraina se preconizează procesarea a circa 500-550.000 de tone de rapiță. Prin urmare, se poate aștepta că va exista o „luptă” pentru petrol între exportatori și procesatori”, a adăugat PUSK.


    Te-ar mai putea interesa

    Arabia Saudită a cumpărat 300.000 de tone de grâu. Surse probabile: România și Rusia Apicultorii, obligați să își declare numărul de familii de albine până la finalul anului Reacție în Parlament despre noul impozit pe solarii: ”Nu se vor opri până nu rămâne nimic de luat”

    Ultimele știri

    Fermierul Sorin Mănoiu aniversează 30 de ani de pionierat în business-ul cu cartofi Mic fermier: ”Am stat cu dovlecii până s-au stricat. N-am reușit să îi vând. Rafturile magazinelor sunt pline de dovleci importați” Plăți finale APIA 2025. Ce sume se achită în conturile fermierilor din 2 decembrie