• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Polonezii se plâng că cireșele românești le-au invadat piețele și se vând la prețuri foarte mici

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Pomicultorii polonezi se plâng că cireșele din România le-au ”invadat” piețele. Aceștia au solicitat autorităților să ia măsuri împotriva concurenței inegale.

    Polonezii se plâng că cireșele din România au invadat piețele și s-au adresat autorităților să ia măsuri. Conform presei din Polonia, mai multe camioane cu cireșe din România au venit ajuns în piețele angro de lângă Cracovia. Pomicultorii din regiune au cerut protecție împotriva concurenței inegale.

    Citiți și: De la hobby la afacere. Marian Spiță, proprietar livadă: Vând cireșele din poarta fermei cu 30 de lei/kg

    Polonezii se plâng că cireșele românești au ”invadat” piețele

    Cireșele românești se vând mai ieftin ca cele poloneze

    Potrivit presei din Polonia, cireșele românești se vând la un preț mult mai mic decât cele autohtone iar piețele au fost ”inundate” de fructele din România care ajung zilnic în cantități mari. Producătorii polonezi au făcut un apel la guvern pentru protecție împotriva concurenței neloiale. Potrivit site-ului polsatnews.pl, într-o piață importantă de vânzare angro a frcutelor, de lângă Cracovia, au intrat între 20 și 30 de tiruri românești, pline până la refuz cu fructe.

    Pomicultorii polonezi au vorbit despre situația dificilă de pe piață – înghețurile din luna aprilie și grindina au distrus multe culturi. Acest lucru, desigur, a influențat prețurile cireșelor, pe care consumatorii preferă să le cumpere mai ieftin.

    Românii oferă fructe la prețuri cuprinse între 6 zloți/kg (circa 7 lei pe kilogram – n.r) și 15 zloți/kg (circa 17 lei pe kg), în funcție de soi și calitate. Pomicultorii polonezi au atras atenția că nu au nicio șansă să concureze cu ei la asemenea prețuri.

    Citiți și: Fermierii polonezi, disperați să își salveze producția de mere din acest an

    Pomicultorii polonezi cer protecție din partea Guvernului și au atras atenția asupra necesității de a introduce o mai bună organizare a pieței și de a promova produsele poloneze. Inspecția comercială din Polonia a anunțat că au fost aplicate amenzi pentru lipsa etichetelor produselor. Producătorii din România vând ”ca acasă” – a declarat unul dintre producătorii polonezi.

    În acest moment, nu există încă multe cireșe poloneze pe piață. Potrivit lui Krzysztof Czarnecki, vicepreședintele Asociației Producătorilor de Fructe din Polonia, acestea ar trebui să fie disponibile pentru vânzare în prima jumătate a lunii iunie.

    Te-ar mai putea interesa

    Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! Comisia Europeană taie puternic estimările pentru porumb și grâu. Oferta de cereale din UE se restrânge Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” Baloți de lucernă furați în toiul nopții. Hoții au fost identificați cu ajutorul camerelor video din comună Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Prețurile încep săptămâna pe plus. Porumbul DAP Constanța – 205 euro/tonă Un virus nou lovește fermele de vaci! Au fost confirmate deja 12 focare Apel către clasa politică înaintea Forumului de la Neptun: „Fiecare zi de blocaj se plătește din buzunarul românilor!” Cultivi orz hibrid și dorești să obții cele mai bune rezultate pentru ferma ta? Carrefour România: volume record +60% pentru producătorii locali și 530 de artizani în toate magazinele din țară