• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Orz mistuit de flăcări chiar înainte de recoltare. Incendiul – provocat de scântei la un utilaj agricol

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Un număr de 25 de hectare cultivate cu orz au ars ca o torță. Incendiul a fost cauzat de niște scântei mecanice de la un utilaj agricol  iar pompierii au reușit să salveze restul suprafaței de cultură agricolă și terenurile învecinate, de peste 60 de hectare.

    Incendiul a izbucnit astăzi, luni – 17 iunie, pe un teren agricol în ocalitatea Variaș, județul Timiș iar cei care au văzut flăcările au sunat imediat la serviciul de urgență. Cele 25 de hectare de orz au ars chiar înainte de recoltare, când fermierii sunt în campanie la nivelul întregii țări.

    Citiți și: Incendiu puternic într-o fermă! Furajul s-a făcut scrum după ce câţiva copii s-au jucat cu chibriturile

    Culturi distruse de flăcări în Timiș (foto: expressdebanat.ro)

    Primul incendiu din Timiș, în campania de recoltat

    Astăzi a avut loc primul incendiu pe un teren agricol din județul Timiș din această vară favorizat de căldură. Au ars 25 de hectare de orz.vFlăcările au izbucnit din cauza unor scântei. Focul s-a extins rapid și exista riscul să distrugă întreaga suprafață cultivată.

    „În această după-amiază, pompierii militari din cadrul Secției Sânnicolau Mare, sprijiniți de voluntarii din comuna Variaș, s-au mobilizat pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un lan de orz în localitatea Variaș. Incendiul, care s-a produs în urma unor scântei mecanice de la un utilaj agricol, a cuprins 25 de hectare de cultură de orz”, a transmis Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Timiș, citat de expressdebanat.ro. Din fericire salvatorii au intervenit la timp și nu s-au înregistrat victime.

    Citiți și: Tragedie la o fermă: Peste 50 de vaci au ars de vii într-un incendiu

    Culturile învecinate terenului care a ars au fost salvate de pompieri

    La fața locului a ajuns pompierii de la Sânnicolau Mare, care, sprijiniți de voluntarii din comună, au reușit să împiedice extinderea flăcărilor. Pompierii au reușit să salveze restul suprafaței de cultură agricolă și terenurile învecinate, de peste 60 de hectare. Pompierii recomandă fermierilor  care se află în campania de recoltat să supravegheze permanent culturile agricole, îndeosebi în perioadele cu temperaturi ridicate și să verifice regulat utilajele agricole pentru a preveni supraîncălzirea.


    Te-ar mai putea interesa

    Coadă la produsele fermierilor înainte de Paște. Cât costă mielul la piața ”pe roți”, direct de la stână Vremea în Săptămâna Mare. ANM: Primele județe unde vremea se răcește și revin precipitațiile Dimineață geroasă în mai multe județe cu minime de până la -12 grade Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare

    Ultimele știri

    Cadastrul apelor – prima bază de date digitală unitară a cursurilor de apă din România Florin Barbu: Guvernul are în pregătire un mecanism să subvenționeze prețul îngrășămintelor Subvenții APIA 2026. Cât plătesc crescătorii de animale pentru adeverința de la medicul veterinar Credite garantate de stat pentru fermieri. Finanțare de 50.000 euro, anunțată de ministrul Barbu Fermierii – cheltuieli uriașe pentru a-și proteja culturile de îngheț: ”Arzi la propriu zeci de mii de euro pe noapte”