• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Traderii de cereale se opun introducerii unui preț minim pentru cerealele exportate de Ucraina

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Traderii de cereale se opun plafonului minim de preț pentru cerealele și produsele oleaginoase din Ucraina deoarece că ar dăuna comerțului internațional. În contextul în care guvernul ucrainean se pregătește să impună plafon minim pentru prețurile de export la cereale și oleaginoase, Uniunea Traderilor de Cereale (UGA) a tras ieri, joi – 20 iunie, un semnal de alarmă cu privire la impactul negativ pe care l-ar putea avea această măsură pe plan internațional. Potrivit UGA, inclusiv fermierii vor fi afectați.

    Planurile Guvernului Ucrainei de a stabili preţuri minime de export pentru unele produse agricole va perturba comerţul, va reduce exporturile de cereale şi va provoca pierderi fermierilor, a avertizat joi Uniunea Traderilor de Cereale (UGA), solicitând suspendarea schemei, transmite Reuters, citată de Agerpres.

    UGA, solicitări pentru guvernul ucrainean (foto: farmersjournal.ie)

    Măsura plafonului minim de preț pentru cereale ar putea afecta grav piața mondială

    Ucraina caută să-şi majoreze veniturile şi în acelaşi timp să facă faţă impactului protestelor fermierilor din Europa, nemulţumiţi că importurile ieftine din această ţară le afectează afacerile.

    Citește și: Ucraina va impune prețuri minime la exporturile de cereale și oleaginoase

    Ca reacţie la proteste, Uniunea Europeană, care acordase Ucrainei acces fără taxe vamale pentru a o ajuta după invazia rusească din 2022, a impus limite la unele importuri.

    Guvernul Ucrainei a făcut calcule pentru a stabili preţuri minime de export pentru unele produse agricole, deşi adjunctul ministrului Agriculturii, Mykhailo Sokolovi, a anunţat că reglementările nu vor intra în vigoare cel puţin până în august.

    „Va avea un impact negativ asupra capacităţii exportatorilor de a-şi îndeplini obligaţiile, va submina încrederea partenerilor internaţionali în contrapărţile ucrainene, va complica planificarea şi finanţarea activităţilor de export şi, în acelaşi timp, va reduce competitivitatea mărfurilor ucrainene pe pieţele mondiale”, se arată în comunicatul UGA.

    Citește și: Primele cereale din Ucraina pentru care UE reintroduce taxe de import

    Preţurile minime se vor aplica la livrările de grâu, porumb, ulei de floarea-soarelui, rapiţă, soia şi alte produse agricole majore.


    Te-ar mai putea interesa

    Cât plătesc fermierii din Ucraina pentru un litru de motorină Puiu Ilisei a mutat ”grosul” activității din fermă pe timpul nopții pentru a combate valul de căldură Investiția de 200-300 de euro care ajută fermierii să economisească zeci de mii de euro Fermierul Marian Popa a recoltat grâul de sămânță: ”Soiurile românești s-au comportat foarte bine!” Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Grâu de panificație sau grâu furajer? Răspunsul face 10 euro/t diferență în Portul Constanța Ce le-a transmis ministrul Tanczos Barna viticultorilor care au cerut repornirea sistemului antigrindină Schimbări importante pentru crescătorii de animale: Comisia Europeană vine cu prima Strategie pentru zootehnie Subvenții APIA 2026. E oficial: Avans mai mare din plata pe hectar și banii mai devreme în conturi! Dosar DNA în apicultură: Fonduri pentru tineri fermieri, obținute cu acte false