• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Primele cereale din Ucraina pentru care UE reintroduce taxe de import

    Violina Gorcinschi-Jitaru -

    Primele cereale pentru care UE impune o taxă la importurile din Ucraina. Uniunea Europeană impune taxe pentru importul de ovăz din Ucraina, după ce cota stabilită a fost depășită. Astfel, de astăzi, miercuri – 19 iunie, importurile de orz din Ucraina vor avea tarife, grație mecanismului de „frână de urgență” pentru protecția fermierilor europeni. Această măsură a fost anunțată recent de reprezentanții Comisiei Europene.

    De pe 19 iunie 2024 până pe 5 iunie 2025, ovăzul ucrainean va fi importat în UE în cadrul contingentului tarifar din Zona de Liber Schimb Aprofundat și Cuprinzător (ZLSAC), întrucât Ucraina a depășit cotele stabilite, a precizat Comisia Europeană într-un comunicat, potrivit Kurkul.com.

    UE impune taxe pentru importul de ovăz din Ucraina

    Regulamentul prevede frânarea de urgență pentru mai multe produse, inclusiv ovăz, care se declanșează automat dacă volumele importurilor ating media anuală a importurilor înregistrate între 1 iulie 2021 și 31 decembrie 2023.

    Citește și: Ucraina va impune prețuri minime la exporturile de cereale și oleaginoase

    Pentru ovăz, acest volum mediu este de 2.440,56 tone, După atingerea acestui volum, Comisia reintroduce contingentul tarifar corespunzător, în termen de 14 zile.

    „Cota pentru ovăz este stabilită la nivelul de 4.000 de tone. Întrucât importurile de la începutul anului 2024 depășesc acest volum, până la sfârșitul anului 2024 se vor aplica taxe de națiune cea mai favorizată (MFN). Cota PVZVT va fi disponibilă din nou de la 1 ianuarie 2025”, se arată în mesaj.

    Citește și: Ucraina a oprit exportul de zahăr în UE și limitează exportul de carne de pasăre

    Ucraina a exportat puțin mai mult de 7.000 de tone de ovăz în țări terțe în 2022 și 11.100 de tone din iulie 2023 până în mai 2024. Pe lângă UE, Ucraina exportă ovăz în India, Irak, Libia, Maroc, Africa de Sud, Elveția, Turcia și Vietnam.

    Reamintim faptul că, de la 1 iunie, cabinetul de miniștri a introdus o cotă zero pentru exporturile de zahăr către Uniunea Europeană.


    Te-ar mai putea interesa

    Colinde de Crăciun în versuri. Top 10 cele mai frumoase colinde românești Investiția pe care ministrul Barbu o recomandă unui fermier cu trei hectare: ”Îi garantez că nu îi va părea rău” Asociația Moldoovis, pune piciorul în prag în scandalul berbecilor ”expediați” în R. Moldova: Proprietarul – singurul responsabil pentru starea precară a animalelor

    Ultimele știri

    APIA sau INS? Care instituție dă corect suprafața agricolă a României Fermierii – apel către Președintele României: ”Retrimiteți Legea impozitelor în Parlament. Nu mai putem suporta noi scumpiri și creșteri de impozite!” Peste 20 de ONG-uri, între care Greenpeace, Romapis și Eco Ruralis, cer Parlamentului să nu adopte legea dronelor agricole