• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • România – export de lactate și produse piscicole în China. Acordul, semnat de șeful ANSVSA la Beijing

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Fermierii români vor putea face exporturi de produse lactate pentru piața chineză. Președintele Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, Alexandru Bociu, a semnat două protocoale prin care se deschid noi oportunități de export.

    Două protocoale au fost semnate astăzi, marți – 2 iulie, la Beijing și vor face posibile exporturile de produse lactate și produse piscicole din România pentru piata chineză. O delegație din țara noastră se află între 30 iunie și 4 iulie în capitala Chinei pentru a extinde parteneriatul de cooperare economică între cele două state.

    Citiți și: Fermierii români exportă lapte în Bulgaria – cifrele oficiale

    Două protocoale au fost semnate astăzi la Beijing vor face posibile exporturile de produse lactate și produse piscicole din România pentru piata chineză

    Protocoale pentru export lactate în China

    Conform unei informări transmise pentru Agrointeligența-AGROINTEL.RO, președintele Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVA), Alexandru Bociu, a semnat Protocolul pentru produse lactate exportate din România în Republica Populară Chineză și Protocolul privind inspecția, carantina și cerințele sanitare produselor acvatice sălbatice destinate exportului din România în Republica Populară Chineză.

    ”Anul acesta se marchează împlinirea a 75 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice și a semnării Declarației Comune pentru stabilirea parteneriatului amplu de prietenie și cooperare dintre cele două state”, se mai arată în informarea ANSVSA.

    Citiți și: O nouă piață de export pentru oierii români! Șeful ANSVSA a făcut anunțul!

    În perioada 21-22 aprilie, președintele ANSVSA, Alexandru Bociu a primit o delegație din Republica Populară Chineză, formată din reprezentanți ai Administrației Generale a Vămilor, condusă de doamna Vice-ministru Lyu Weihong.

    Vice-ministrul Lyu Weihong, pe parcursul vizitei sale în România, a avut discuții, pe lângă tema principală a cooperării dintre cele două state în domeniul vamal și pe marginea unor subiecte legate de procedurile sanitare și fitosanitare, respectiv a accesului pe piață al produselor agricole. În acest context, în data de 21 aprilie, președintele ANSVSA a însoțit delegația chineză într-o vizită la o fermă de bovine și o unitate de procesare a laptelui din județul Prahova.

    Cu acest prilej, Alexandru Bociu a primit invitația, din partea Vice-ministrei Lyu Weihong, de a vizita Administrația Generală a Vămilor de la Beijing și de a continua discuțiile.


    Te-ar mai putea interesa

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Se mai fac plăți din subvenții după termenul de 30 iunie? Răspunsul șefului APIA pentru fermieri! Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Grâul a intrat în recoltare cu frâna trasă, rapița profită de valul de căldură Cod roșu de caniculă în plină campanie de recoltare. ANM: zile cu până la 41°C și o lună iulie de foc! Cea mai mare seră din România se construiește la Oltenița. Când va livra pe piață primele roșii Subvenții APIA neplătite, băncile se pregătesc de executări! ”Fermierii au luat adeverințe, au făcut credite, n-au primit banii” Șeful OJFIR Constanța – arestat într-un dosar ce include achiziția de terenuri pentru eoliene