• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Comisia Europeană a aprobat noi ajutoare pentru micii fermieri români

    Roxana Dobre -

    Comisia Europeană a aprobat noi ajutoare pentru micii fermieri români. Comisia Europeană (CE) a aprobat modificarea unei scheme de ajutor de stat din România pentru sprijinirea producătorilor de tomate și usturoi în contextul războiului Rusiei împotriva Ucrainei. Sumele vor fi achitate fermierilor din bugetul de stat al României.

    Comisia Europeană a anunțat vineri, pe 19 iulie, că a aprobat o modificare a unei scheme existente din România, inclusiv o majorare totală a bugetului cu 54,4 milioane euro (270,7 milioane lei), pentru a sprijini producătorii de tomate și usturoi în contextul războiului Rusiei împotriva Ucrainei. Modificările au fost aprobate în temeiul Cadrului temporar de criză și de tranziție privind ajutoarele de stat („TCTF”), adoptat de Comisie la 9 martie 2023 și modificat la 20 noiembrie 2023 și la 2 mai 2024.

    Citiți și: Bugetul Agriculturii – majorat! Bani mai mulți pentru subvențiile APIA, zootehnie și irigații

    Decizie CE pentru plățile pentru cultivatorii de roșii și usturoi

    CE a aprobat creșterea bugetului pentru legumicultori

    Conform comunicatului remis astăzi către Agrointeligența-AGROINTEL.RO, Comisia a aprobat schema inițială la 22 februarie 2024 iar în cadrul acesteia subvenția constă în sume limitate de ajutoare sub formă de granturi directe. Măsura este deschisă producătorilor de tomate în spații protejate, cum ar fi serele, și producătorilor de usturoi. În ceea ce privește modificarea, România a notificat, printre altele, o creștere globală a bugetului cu 54,4 milioane euro (270,7 milioane lei) și majorarea cuantumurilor ajutorului individual pentru beneficiarii măsurii.

    Comisia a concluzionat că schema modificată rămâne necesară, adecvată și proporțională pentru a remedia o perturbare gravă a economiei unui stat membru, în conformitate cu articolul 107 alineatul (3) litera (b) din TFUE și cu condițiile stabilite în TCTF. Pe această bază, Comisia a aprobat modificarea în temeiul normelor UE privind ajutoarele de stat.

    Citiți și: Laurențiu Mălăescu, cultivator de tomate: În solar sunt 53 de grade Celsius, roșiile sunt arse pe o parte

    Primele plăți au fost făcute pentru tomate

    Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) a anunțat pe 16 iulie că  a alimentat conturile Direcțiilor Agricole Județene cu fondurile necesare pentru plata beneficiarilor sprijinului aferent ciclului I de producție la tomate. În plus, în ședința Guvernului de ieri, joi – 18 iulie s-a decis suplimentarea cu 45.000.000 lei credite de angajament și credite bugetare pentru plata ajutorului de stat la producția de usturoi, acordat în baza prevederilor Legii nr. 206/ 2024 pentru aprobarea OG nr. 13/2024.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii cu terenuri incendiate mai pot încasa subvenții APIA. Cu o condiție! Funcționarii APIA dezvăluie că multe primării blochează accesarea subvențiilor și cer MADR să intervină! Fermierul Alexander Degianski a dat startul campaniei de semănat floarea-soarelui pe 17 martie Sancționați de Inspecția Muncii, fermierii rămân și fără subvențiile APIA Subvenții APIA pe pășune 2026 – acte necesare. Cine are dreptul la plata pe hectar – crescătorul sau asociația?

    Ultimele știri

    Fermierii care ratează semănatul din cauza subvențiilor neplătite de Ministerul Agriculturii Ciobanii au stabilit primele prețuri în piață pentru mieii de Paști! Holding de ferme – achiziție de 50 de tractoare, semănători și cultivatoare. Factura: 5,2 milioane de euro AgroConcept își extinde portofoliul și devine distribuitor Agrifac în România Când încep oierii să sacrifice mieii de Paște 2026. Românii preferă mieii mici, cei mari pleacă la export