• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Agrana: Oprim activitatea de rafinare a zahărului la fabrica din Buzău. Restul activităților, menținute

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Agrana România anunță că va continua activitatea la fabrica din Buzău. Reprezentanții companiei austriece Agrana au comunicat, în urma informațiilor apărute în presă, faptul că nu vor sista complet activitatea la fabrica de la Buzău, ci doar procesul de rafinare a zahărului.

    „În urma informațiilor apărute în presă, dorim să oferim clarificări importante privind situația fabricii de zahăr Agrana din Buzău. Operațiunile de ambalare, depozitare și logistica a fabricii din Buzău funcționează conform programului obișnuit, fiind sistat doar procesul de rafinare, activitate oprită încă din noiembrie 2023”, au anunțat reprezentanții AGRANA într-un comunicat emis astăzi, miercuri – 24 iulie.

    AGRANA – probleme cu lanțul de aprovizionare la fabrica din Buzău (foto: agrana.com)

    Agrana România a anunțat: va continua activitatea la fabrica din Buzău

    Conducerea Agrana lămurește, ca urmare a articolelor apărute în presă, faptul că procesul de rafinare a zahărului la fabrica din Buzău a fost oprit din cauza unor probleme cu lanțul de aprovizionare.

    Citește și: Austriecii care au cumpărat fabrica de zahăr de la Buzău au anunțat că o închid de la 1 octombrie

    Suntem nevoiți să oprim procesul de rafinare a zahărului la fabrica din Buzău din cauza unor modificări apărute pe lanțul de aprovizionare, fapt ce cauzează efecte cu impact economic. Toate celelalte operațiuni ale Agrana România se derulează conform parametrilor obișnuiți în fabricile din Roman și Buzău”, a spus conducerea Agrana România.

    Drept urmare, săptămâna trecută, sindicatul a fost notificat oficial, în concordanță cu legea, despre sistarea activității de rafinare pe termen nedefinit și despre inițierea conservării liniei dedicate din cadrul fabricii, pentru a împiedica degradarea utilajelor, astfel încât acestea să poată fi reutilizate la nevoie.

    Citește și: Agrana cere limitarea importurilor de zahăr din Ucraina

    „Angajații noștri reprezintă o prioritate pentru noi, iar compania respectă toate prevederile legale în relația cu sindicatul. Au fost programate, pentru săptămâna în curs, discuții cu liderii sindicali, care au ca scop identificarea celor mai potrivite variante benefice angajaților vizați de sistarea campaniilor de rafinare, prin noi oportunități de muncă în cadrul companiei. Vom respecta întocmai contractul colectiv de muncă, așa cum a fost el negociat și acceptat de ambele părți, în februarie și care a intrat în vigoare începând cu luna martie 2024”, au conchis reprezentanții AGRANA.


    Te-ar mai putea interesa

    Dorin Cojocaru, APRIL: ”Am propus crearea unui brand de țară prin care toți producătorii de lactate să exporte în China” Surpriză neplăcută în conturile fermierilor: „Au intrat numai 75% din despăgubirile promise” Parc fotovoltaic și fermă de păsări, pe același teren. Gâinile, protejate de panourile solare! Vremea se răcește brusc. Județele unde vom avea ninsori și brumă până joi Subvenții APIA – iată cele 29 de plăți pe hectar și animale care intră la plata finală

    Ultimele știri

    Președintele României a semnat demisia lui Florin Barbu și numirea lui Tanczos Barna la MADR Președintele ASAS, Florin Stănică, la evenimentul Stațiunii Dancu. Dezbatere cu cercetători și fermieri pentru performanța vacii de lapte în România Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Emil Dumitru, MADR: Subvențiile APIA se vor plăti în termenul legal, până la 30 iunie Pomicultorii răsuflă ușurați după nopțile cu temperaturi negative. Ce mai poate compromite fructele din acest an