• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Romsilva a plantat circa 22 milioane de puieți forestieri în ultima campanie de împăduriri

    Violina Gorcinschi-Jitaru -

    În campania de împăduriri de primăvară, încheiată recent, Regia Națională a Pădurilor – Romsilva a plantat circa 22 milioane de puieți forestieri în fondul forestier proprietatea publică a statului și a regenerat, natural sau artificial, 10.552 hectare fond forestier, cu 17% peste programul prevăzut.

    Din acestea, 7.462 hectare fond forestier proprietate publică a statului au fost regenerate natural, în timp ce alte 3.090 hectare, cu 490 hectare în plus față de programul inițial, au fost regenerate prin lucrări de împăduriri, au transmis reprezentanții Romsilva.

    De asemenea, în campania de împăduriri de primăvară au fost efectuate lucrări de completări pe 2.177 hectare și lucrări de refacere a plantațiilor pe 381 hectare fond forestier.

    Aproape 300 milioane de lei pentru campania de împădurire (foto: creatingtomorrowsforests.co.uk)

    22 milioane de puieți forestieri plantați de Romsilva

    În campaniile de împădurire din acest an, Romsilva își plănuiește să regenereze mii de hectare fond forestier proprietatea publică a statului. În acest sens, s-a alocat un buget de 296 milioane de lei.

    Citește și: OUG pentru împădurirea pășunilor, aprobată. Ajutor de 7.600 euro/ha pentru plantări, subvenție de 465 euro/an

    „Regia Națională a Pădurilor – Romsilva va regenera în acest an, în cele două campanii de împăduriri, de primăvară și de toamnă, 12.087 hectare fond forestier proprietatea publică a statului, 8.102 hectare prin regenerări naturale și 3.985 hectare prin lucrări de împăduriri. De asemenea, Romsilva va efectua lucrări de completări curente în plantații pe o suprafață totală de 2.380 hectare și lucrări de refacere a plantațiilor afectate de calamități pe 726 hectare fond forestier. Pentru toate lucrările de regenerare a fondului forestier, refaceri și completări, Regia Națională a Pădurilor – Romsilva a alocat un buget de 296 milioane de lei”, au declarat reprezentanții Romsilva într-un comunicat emis astăzi, joi – 25 iulie.

    Campanii de împăduriri Romsilva în 2024

    În ultimii cinci ani, Regia Națională a Pădurilor – Romsilva a regenerat 72.330 hectare fond forestier proprietatea publică a statului, din care 48.604 hectare prin regenerări naturale și 23.726 hectare prin lucrări de împăduriri, pentru toate lucrările curente de regenerare, lucrări de împăduriri, refaceri și completări, fiind utilizați circa 132 milioane de puieți forestieri, produși în pepinierele silvice proprii. Regia Națională a Pădurilor – Romsilva administrează 3,13 milioane hectare păduri proprietatea publică a statului, circa 48% din pădurile țării, și asigură servicii silvice pentru circa un milion hectare de păduri aflate în alte forme de proprietate. Toate pădurile proprietatea publică a statului dețin certificarea managementului forestier în standard internațional.

    Citește și: Marius Dan Sîiulescu este noul director general al Romsilva

    De asemenea, Regia Națională a Pădurilor – Romsilva administrează 22 de parcuri naționale și naturale, precum și 12 herghelii de stat.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie” Fermier amendat cu 6.000 de lei pentru că vindea animale la negru APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți APCPR: Prețul porcilor, în viu, la poarta fermei – 4,95 lei/kg. Costul real de producție – peste 6,5 lei/kg Cultivatorii de sfeclă de zahăr l-au convins pe Florin Barbu să accepte o nouă producție minimă pentru subvenția APIA

    Ultimele știri

    Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani Emil Dumitru, MADR: La schema pentru mieluțe, oierii eligibili trebuie să fie într-o formă de organizare, minim PFA După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne Creșterea pragului de suprafață pentru subvențiile APIA. Sebastian Cernic: ”Banii să meagă către fermierii care fac valoare adăugată” Grâul din România, mai scump decât cel din Franța, Ucraina sau Rusia