• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Tehnologia strip-till reduce costurile în fermele din țara noastră

    Adrian Radu -

    Reducerea costurilor este unul din obiectivele fermierilor din țara noastră. Iar costurile cu înființarea culturilor poate fi scăzut, dacă adoptă tehnologia strip-till. A050 Premium Service Utilaje oferă consultanță pentru acest mod de a lucra pământul, dar compania vine și cu o semănătoare care păstrează apa în sol. Este vorba de Czajkowski.

    Seceta este o provocare uriașă în acest an agricol. Din septembrie 2023 încoace, în 7 luni cantitățile de precipitații au fost deficitare, iar în alte 3 s-au situat sub normele lunare. Tocmai de aceea, agricultorii trebuie să-și adapteze tehnologiile în ferme, pentru a înregistra profit la final de recoltat.

    Costuri reduse cu semănătoarea Czajkowski

    Costurile cu irigațiile impactează rezultatele financiare ale fermelor. Aceste costuri pot fi însă diminuate. “Putem eficientiza procesul de însămânțare, limitând efectele nocive ale eroziunii, vântului, ale eroziunii solare. Nu facem decât să semănăm pe aceeași bandă pe care prelucrăm și fertilizăm în același timp”, a explicat Cristi Costache, reprezentant A050 Premium Service Utilaje.

    Tehnologia strip-till poate fi aplicată cu succes folosind semănătoarea Czajkowski, prezentă deja de anul trecut în fermele din România. Nu mai puțin de 11 utilaje aduse în țară de A050 Premium Service Utilaje au lucrat la înființarea culturilor de rapiță din acest an agricol. În total, 10.000 de hectare, din care nu a fost întors nici măcar 1 metru pătrat.

    Czajkowski este soluția ideală pentru înființarea culturilor. “Avem posibilitatea de a modifica absolut orice la mașină, astfel încât culturile noastre să aibă cel mai bun start. Este mașina care ne permite să avem 4-5-6 tipuri de culturi pe an, indiferent de distanța dintre rânduri, indiferent de norma de fertilizare, indiferent de adâncimea de prelucrare, indiferent de condițiile pe care trebuie să le creăm culturii, o putem face cu mașina Czajkowski. Este atât de versatilă, încât ne permite acest lucru”, a completat Cristi Costache.

    Avantajele cultivării în benzi

    – Siguranța culturilor – sol afânat și aerat
    – Reducerea considerabilă a costurilor
    – Utilizarea fertilizării verticale localizate a solului
    – Timp redus până la cultivare

    Costuri reduse cu înființarea culturilor, păstrarea apei în sol, conservarea calității terenurilor – sunt doar 3 motive pentru care fermierii ar trebui să aleagă semănătoarea Czajkowski, de la A050 Premium Service Utilaje. “Facem cât de multe demonstrații putem în momentul de față, inclusiv prestări de servicii, pentru a vă arăta că mașina este eficientă, pentru a vă arăta că mașina aceasta vă poate aduce rentabilitatea de care aveți nevoie în aceste vremuri dificile”, a concluzionat Cristi Costache.

    Mai multe informații pot fi găsite la numărul de telefon 0721.177.515 sau pe site-ul pe www.a050.ro.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fondatorul Agricover anunță că nu preia terenurile grupului Axios și că nu e interesat de dezvoltarea unor ferme proprii Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Cătălin Grigoriu, Moldova Farming Agricultură, răstoarnă masa în distribuția de inputuri: “Vom acorda discountul pentru fermieri încă de la facturare!” Vremea de Florii şi Paşti 2026. Prognoza meteo pentru perioada sărbătorilor pascale

    Ultimele știri

    Primăvara începe în sol: cum elimini băltirile și deblochezi fosforul la culturile de primăvară cu Terracalco® 95 Legumicultorii olteni au ieșit pe piață cu primele roșii românești din acest an! Florin Barbu a semnat acordul prin care fermierii români pot începe exportul de lactate și carne în China! Un TIR cu oi provenind de la o fermă din Giurgiu – confiscat în Bulgaria. Crescătorii de ovine cer autorităților române să intervină! Despăgubiri de 20.000 de lei pe hectar pentru micii fermieri. Amendament votat în Parlament