• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Soiul de grâu Silverio are un potențial de producție de peste 11 tone la hectar

    Adrian Radu – Agrointeligența

    SC Tea Consulting, sub conducerea lui Ioan Tudorel, produce și comercializează semințe de cereale de toamnă prin brandul TEA Semințe. La ferma Mărețu Prod din localitatea Viziru, județul Brăila,  partenerul strategic în multiplicarea semințelor, a fost cultivat soiul de grâu Silverio.

    Silverio a fost un soi de grâu cultivat cu încredere, datorită caracteristicilor sale. Iar rezultatele au fost cele așteptate. „Suntem foarte mulțumiți și recomandăm acest soi de grâu. Anul trecut, am obținut la soiul Silverio 11,2 tone la hectar, la sămânță categoria biologică C1 în multiplicare”, a declarat Ioan Tudorel.

    Caracteristici soi de grâu Silverio

    • Soi aristat
    • Maturitate semitimpurie
    • Talia plantei: medie-joasă
    • Număr de boabe în spic: mare
    • Conținut de proteină: > 13
    • Rezistență la iernare: bună
    • Toleranță la secetă și arșiță: foarte bună

    Ioan Tudorel a explicat că SC Tea Consulting deține în exclusivitate trei soiuri de grâu în România. „Sunt soiuri super intensive, cu normă mică de semănat, 180-200 kg, în funcție de masa a 1.000 de boabe.  Capacitatea de înfrățire este destul de ridicată, atât în toamnă, dar și în primăvară, în anii în care condițiile din toamnă nu sunt prielnice înfrățitului. Acest lucru duce la o densitate excelentă la recoltare și, bineînțeles, la o producție ridicată a soiurilor noastre, soiuri care au potențial de producție de 10-11 tone”.

    Caracteristici suplimentare ale soiului Silverio

    • Rezistență la cădere: bună
    • Rezistență la făinare și rugini: excelentă
    • Rezistență la septorioză: excelentă
    • Rezistență la erbicide cu chlortoluron

    „Sămânța pe care o propunem noi și o deținem este o sămânță cu o rezistență foarte bună la secetă. Cazul soiului Exotic este binecunoscut în România, este unul dintre cele mai cunoscute soiuri din România. Silverio, cu o productivitate foarte ridicată și cu calități de panificație, spunem noi și din practică și din anii precedenți, a reieșit că stă pe o masă hectolitrică superioară. Exotic are o masă hectolitrică cam de 75-76 grame, iar Silverio, aici de față, o masă hectolitrică situată între 78 și 80, cu proteină pentru Silverio, în anii precedenți, cuprinsă între 13 și 13,5″, a explicat Ioan Tudorel.

    El a subliniat importanța colaborării între fermieri, producători și distribuitori: „Este foarte important ca atât fermierii, producătorii, distribuitorii să se așeze la aceeași masă, lucru pe care l-am realizat și noi, realizând un pact strategic cu AEM Holding, cu care vrem să dezvoltăm un portofoliu mai vast de produse, atât pe cereale de toamnă, cât și pe alte specii, începând cu anul viitor”.

    Toate detaliile despre portofoliul de semințe Tea Consulting pot fi găsite pe site-ul www.teaseminte.ro.

     


    Te-ar mai putea interesa

    Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații

    Ultimele știri

    Procesatorii au fost scoși din plafonare. Mai are sens legea care limitează adaosul comercial la alimente? Prețurile reale și tăierile de pe piața laptelui – raportate de ministrul Tanczos direct comisarului Hansen! Bruxelles: 500 de milioane de euro pentru sprijinirea fermierilor afectați de scumpirea motorinei Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! Premierul desemnat Eugen Tomac este dispus să discute despre o nouă nominalizare la Agricultură