• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Termen prelungit pentru fermieri: 19 august – ultima zi pentru cereri!

    Oana Timar -

    Termen prelungit pentru cererile de constatare a paguberlor provocate de secetă la culturile agricole. Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a anunțat oficial, printr-un comunicat de presă, că noul termen de depunere a cererilor la nivelul autorităților locale (primării) a fost prelungit până luni, pe 19 august.

    MADR a decis să prelungească termenul până la care fermierii pot depune la primării cererile pentru constatarea pierderilor cauzate de seceta pedologică la culturile agricole înființate în acest an. Ultima zi în care se mai pot înregistra aceste cereri este luni, 19 august.

    ”Termenul pentru depunerea de către fermieri a cererilor de constatare a pagubelor produse de seceta pedologică în vederea obținerii despăgubirilor se prelungește până pe 19 august 2024, ora 24:00. Măsura a fost luată având în vedere că astăzi, 15 august 2024, este zi de sărbătoare legală (zi nelucrătoare).
    Decizia a fost comunicată tuturor Direcțiilor Agricole Județene”, se arată în comunicarea oficială a MADR.

    Despăgubiri de până la 200 de euro pe hectar

    Suma ce urmează să fie acordată fermierilor ca despăgubire de secetă ar urma să fie de până la 200 de euro potrivit unei informări transmise de MADR, ministrul Agriculturii, Florin Barbu, comisarului european pentru Agricultură, Janusz Wojciechowski.

    ”Conform datelor înscrise în procesele verbale de constatare şi evaluare a pagubelor, acordarea unei compensări, sub formă de grant, în cuantum de maxim 200 euro/ha reprezentând maxim 43,6% din valoarea medie unitară a pierderilor, nu reprezintă o supracompensare pentru producători şi nu provoacă nicio denaturare a pieței sau a concurenţei. Bugetul total estimat de maxim 75.224.000 euro pentru culturile înființate în toamna anului 2023, trebuie acordat de urgență fermierilor. În acest sens, considerăm că este necesar ca întreaga suma să poată fi achitată producătorilor în cauză, în baza unui singur act juridic comunitar care cuprinde norme tehnice şi ca surse de finanțare atât cele din partea Uniunii cât și ajutoare naționale suplimentare”, se arată în documentul oficial transmis de Florin Barbu comisarului, Janusz Wojciechowski.


    Te-ar mai putea interesa

    Lege nouă la ANAF pentru toți fermierii care activează ca persoană fizică O primărie recomandă fermierilor să nu mai cultive porumb și floarea-soarelui Tânăr antreprenor: ”Iau lâna gratis de la oieri și produc din ea îngrășăminte bio”

    Ultimele știri

    APIA poate finaliza plata subvențiilor după ce cuantumurile la hectar au fost publicate în Monitorul Oficial Marius Ursache vine trainer la workshop-ul “Inteligența Artificială pentru Manageri din Agribusiness”: ”Cu IA se pot face angajați virtuali, agenți, fiecare foarte specializat” Avansul APIA, din 16 octombrie. Adrian Pintea, MADR: ”Se vor face demersuri pentru plăți mai mari”