• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Oportunitate pentru fermierii români: Egiptul caută încă 4 milioane tone de grâu

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Oportunitate pentru fermierii români: Egiptul încă vrea să importe aproape 4 milioane tone de grâu. Autoritatea Generală pentru Aprovizionare a Egiptului (GASC) este în negocieri cu furnizorii, urmând să cumpere o cantitate uriașă de grâu până la finalul anului. Cu toate că UE și Rusia sunt văzuți ca principalii jucători de pe piață, Egiptul ia în considerare Turcia ca nou potențial furnizor.

    Egiptul încă plănuiește să importe aproximativ 3,8 milioane de tone de grâu până la sfârșitul anului, a declarat ministrul Aprovizionării, Sherif Farouk.

    „Avem încă undă verde pentru a ne angaja în negocieri directe pentru a obține cel mai bun preț”, a spus el, adăugând că Egiptului ar trebui să i se acorde câteva „avantaje” la importurile de grâu, fie prin condiții de plată favorabile, fie prin prețuri preferențiale.

    Turcia, un potențial furnizor pentru Egipt (foto: caribmillers.com)

    Egiptul va importa aproape 4 milioane tone de grâu. Turcii, noi potențiali jucători

    Potrivit comercianților, GASC este în discuții informale cu furnizorii.

    „Suntem în negocieri constante cu toată lumea: comercianți, guverne și chiar sindicate de fermieri”, a declarat vicepreședintele GASC Hossam El Garahi reporterilor.

    Citește și: Nicio tonă de grâu românesc nu pleacă în Egipt! GASC a cumpărat doar cereale din Ucraina și Bulgaria

    Potrivit comercianților, GASC își propune să cumpere până la 1,8 milioane de tone de grâu de la vânzători, inclusiv Rusia, la un preț de aproximativ 248 dolari/t.

    „Suntem încrezători că putem cumpăra (n.r.: grâu) la prețuri reduse din cele două surse principale ale noastre datorită relațiilor externe echilibrate”, a spus Farouk.

    Deși nu a precizat sursele, Rusia și UE au fost furnizori cheie ai Egiptului. El a menționat, de asemenea, că Egiptul explorează posibilitatea de a adăuga Turcia ca o nouă sursă de importuri de grâu în urma achizițiilor recente mari ale Algeriei din această țară.

    Citește și: Oportunitate pentru fermierii români! Egiptul face licitație pentru patru milioane tone de grâu

    Farouk a spus că stocurile de grâu ale Egiptului acoperă în prezent mai mult de șase luni de cerere, dar Ministerul Aprovizionării își propune să crească stocurile la nouă luni pentru a reduce potențialele „tensiuni geopolitice”.

    Te-ar mai putea interesa

    O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă

    Ultimele știri

    Fermierii care au cerut subvenții de la APIA – verificați cu dronele! DNA: Cristina Trăilă, urmărită penal. Miza: schimbarea șefului DSVSA Vaslui și despăgubiri de 3 milioane de euro Piața cerealelor, la zi. Prețurile DAP Constanța, la final de august: porumbul și orzul cresc, grâul pierde teren Despăgubiri de secetă pentru fermieri! AAC cere Guvernului să intervină de urgență ADS verifică terenurile tinerilor care au primit pământ de la stat. Neregulile pot duce la rezilierea contractelor