• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Agil a lăsat curat de buruieni lanul de rapiță de la Fangmeier România, din Timiș

    Adrian Radu -

    Rapița de pe terenurile lucrate de cei de la Fangmeier România arată excelent. Și asta datorită faptului că solul a fost curățat de buruieni. Erbicidul folosit de specialiștii companiei a fost Agil 100 EC, aflat în portofoliul ADAMA. Inginerul Nicolae Hoțea a fost cel care a supravegheat aplicarea produsului Agil.

    Prețul de vânzare, uleiul de calitate superioară și reziduurile pline de proteine, acestea din urmă folosite în zootehnie, sunt principalele motive pentru care Fangmeier alege să cultive rapiță pe o parte din cele 4.700 de hectare de teren pe care le deține în Grabăț și Sânnicolau Mare, din județul Timiș.

    Agil, alegerea perfectă

    Pentru a avea o recoltă sănătoasă, astfel încât și prețul de valorificare să fie ridicat, inginerii companiei au controlat buruienile cu ajutorul erbicidului Agil 100 EC, de la ADAMA. Acesta este un erbicid pe bază de propaquizafop 100 g / l, selectiv, care se aplică postemergent. Nu doar rapița poate beneficia de calitățile lui Agil, ci și floarea-soarelui, soia, vița de vie, cartofii, mazărea, lucerna și inul.

    Caracteristici Agil

     

    Agil 100 EC este absorbit rapid prin frunze și translocat în întreaga plantă, inclusiv la nivelul rizomilor, nodurilor și vârfurilor de creștere. “Este unic. Adică în culturile noastre există doar produsul Agil, pentru că îl cunosc de foarte mult timp. Este foarte flexibil în aplicare și niciodată nu mi-a înșelat așteptările. Nu a fost o dată să-l folosesc și să fie nevoie să repet erbicidarea cu acest graminicid. Îl folosesc, în primul rând, în cultura de rapiță. L-am folosit și în floarea-soarelui sau în cultura de soia și și-a făcut treaba foarte bine”, a declarat Nicolae Hoțea, inginer tehnolog la Fangmeier România.

    De ce este avantajoasă folosirea lui Agil 100 EC la rapiță

    1. Flexibil în aplicare – acest erbicid poate fi folosit de la stadiul de 2-3 frunze ale buruienilor până la faza de înfrățire. Efectul său este vizibil între 1-10 zile.
    2. Eficiență ridicată – combate principalele specii de buruieni graminee, inclusiv specii perene, precum pirul târâtor și costreiul.
    3. Selectivitate excelentă – nu afectează dezvoltarea rapiței, fiind complet sigur pentru această cultură.

    Fermierii trebuie să știe că doza recomandată pentru Agil la rapiță este între 0.5-1.0 l / ha, în funcție de tipul și stadiul de dezvoltare al buruienilor. “Agil lasă lanul perfect curat de graminee și îngrășămintele și resursele de apă reușesc să fie consumate doar de planta de cultură, fără să mai aibă concurență cu buruienile. Recomand tuturor fermierilor să folosească cu încredere produsele ADAMA. Sunt niște produse de top”, a concluzionat Nicolae Hoțea.

    Toate caracteristicile produselor ADAMA pot fi găsite pe site-ul www.adama.com.

     


    Te-ar mai putea interesa

    S-a aprobat! Fermierii care încasează în acest an despăgubiri de 3.000 euro/hectar! Fermieri atacați cu rachete în câmp, în timp ce recoltau: 12 răniți și 30 de utilaje avariate Liliana Piron explică cum se va aplica degresivitatea la subvențiile APIA: ”Tot ce depășește 100.000 de euro se va opri la 61.250 de euro”

    Ultimele știri

    CE: România, alocare de 16,5 miliarde de euro în viitoarea PAC pentru subvenții și investiții în ferme Un senator a depus în Parlament un proiect de lege pentru introducerea impozitului pe tonaj Cei mai ieftini peleți. Prețuri pe kilogramul de peleți în această toamnă