• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dorin Jurca, Monsanto România: ”Nu există cel mai bun hibrid pentru toate tipurile de tehnologie”

    agrointeligenta.ro

    Cu puțin înainte de începerea campaniei de primăvară, fermierii sunt în căutarea celor mai bune semințe pentru a-și asigura o recoltă bogată. Specialiștii îi avertizează, însă, să nu cadă în capcana prețurilor mici sau a furnizorilor care le spun că au hibridul-universal, care oferă producții-record în orice condiții.

    ”Un factor important în ce priveşte producţia de porumb este seceta, de aceea atunci când selectaţi hibrizii trebuie să ţineţi cont de mai mulţi factori şi de tot ce înseamnă tehnologia pe care dumneavoastră o aveţi în fermă. Suntem convinşi că avem produsul care se potriveşte pentru orice tip de fermă, precum şi de faptul că nu există cel mai bun hibrid pentru toate tipurile de tehnologie. Cine spune că are cel mai bun hibrid, cu siguranţă încearcă să vă vândă gogoşi, ceea ce nu este normal”, a declarat recent, la un eveniment din Mureș, Dorin Jurca, director regional Vest, Monsanto România.

    Acesta a precizat că Monsanto România ara capacitatea de a oferi fiecărui fermier exact hibridul de care are nevoie. ”Avem soluţii pentru fiecare dintre dumneavoastră, indiferent de nevoia sa. Avem un portofoliu DEKALB, hibrizii care se potrivesc şi care pot să vă ajute să obţineţi mai mult decât aţi făcut-o până acum. Atunci când discutăm de profit, de producţii ridicate, trebuie să fim atenţi la toate verigile, la toţi factorii care influenţează producţia. E regula butoiului, dacă o doagă lipseşte sau este mai jos, nu putem umple un butoi”, le-a spus fermierilor reprezentantul Monsanto, citat de Transilvania Business.  



     

     


    Te-ar mai putea interesa

    Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Fermierii care rămân fără subvenții: ”Primăria refuză să ne dea adeverința pentru APIA”

    Ultimele știri

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Termene la ANAF pentru fermieri în luna iunie. Calendarul obligațiilor fiscale Directorii din subordonate – întâlniri în clădirea Ministerului Agriculturii doar cu programare Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”