• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Germania, client fidel al cerealelor din Ucraina. Porumbul, la mare căutare

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Germania a mărit importul de cereale din Ucraina în ultimii ani. Importul de cereale furajere și alimentare ucrainene în Germania s-a ridicat la 741.000 de tone, atingând apogeul din ultimii ani, a raportat Wochenblatt, cu referire la informațiile emise de Guvernul Federal. Porumbul ucrainean prezintă un mare interes, în timp ce importurile de grâu au scăzut semnificativ în acest an.

    Până în iulie 2024, volumul importat era deja de aproape 490.000 de tone. Cele mai mari achiziții ale Germaniei sunt la porumb. Doar anul acesta până în iulie, Germania a importat aproximativ 447.000 de tone de porumb din Ucraina, iar în 2023, 619.000 de tone de porumb. Autoritățile germane nu au raportat neconformități la calitatea mărfurilor agricole ucrainene la import, care trebuie să corespundă standardelor UE în vigoare.

    Achiziții de cereale ucrainene mai mari în Germania (foto: tass.com)

    Importul de cereale din Ucraina în Germania – achiziții mici la grâu

    După cum notează publicația, importurile de grâu de anul trecut au fost extrem de ridicate, de aproape 106.000 de tone. Cu toate acestea, de la începutul anului până în iulie, doar aproximativ 16.500 de tone de grâu ucrainean au fost înregistrate pentru import.

    Citește și: Grâul din Ucraina se vinde cu 185 euro/tona. Fermierii au semănat mai mult pentru noul sezon

    Potrivit Oficiului Federal de Statistică, volumul importurilor de furaje și cereale alimentare a fost de aproximativ 463.400 tone în 2020, 206.000 tone în anul următor și 497.300 tone în 2022.

    Citește și: Prețuri mari la floarea-soarelui! Fermierii nu își vând recoltele, în ciuda scumpirilor

    „Guvernul federal a subliniat, de asemenea, că nu are informații despre vreo anomalie specifică în timpul verificărilor la cerealele din Ucraina de către Inspecția Oficială a Alimentelor și Furajelor din Germania. Potrivit datelor guvernului federal, alimentele și furajele importate în UE din țări terțe, precum Ucraina, trebuie să îndeplinească și cerințele legislației în vigoare în UE, privind produsele alimentare și furajele”, s-a arătat în informațiile furnizate de presa germană.

    Te-ar mai putea interesa

    Maersk și-a suspendat operațiunile în portul Chornomorsk. Transporturile, redirecționate către Constanța Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei Absurdul irigațiilor din România: Fermierii cumpără pompe pentru stațiile ANIF ca să poată primi apă DNA confirmă trimiterea în judecată a șefilor APIA și ANF. Adrian Pintea și Romeo Șoldea, suspendați din funcție Satul fără vaci. Mărturia unui antreprenor: „Au trebuit doar 20-30 de ani ca nimeni să nu mai crească animale”

    Ultimele știri

    OMV Petrom avertizează fermierii: întârzieri la livrările de motorină din cauza problemelor de aprovizionare APCPR salută noile măsuri împotriva pestei porcine africane: „Sectorul avea nevoie de un cadru legislativ consolidat” APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare ”Ploaie” de amenzi după protestul oierilor. Jandarmeria Română anunță verificări în desfășurare S-a votat! Subvenție nouă de 68 euro pe cap de bovină și de 12 euro pe cap de porc la îngrășare!