• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ”Ordonanța trenuleț” îi lovește în plin pe apicultori. Decizia Guvernului!

    agrointeligenta.ro

    Ordonanța trenuleț, așa cum este cunoscută ordonanța de guvern privind măsurile fiscal-bugetare pentru anul următor, îi afectează puternic pe crescătorii de albine. Din nou, un program mult așteptat de către apicultori este amânat de la implementare.

    Liderii politici ai formațiunilor din actuala coaliție de guvernare au avut astăzi, sâmbătă – 28 decembrie, o nouă întâlnire penutr a stabili forma finașă a măsurilor care vor fi implementate prin „ordonanța-trenuleț” ce va fi adoptată de Guvern la finalul anului. Față de forma anterioară discutată vineri, au fost aduse câteva modificări, dar nu aceste schimbări nu vizează sectorul agricol.

    Programul Mierea în școli, suspendat tot anul 2025

    La fel ca și la finalul anului trecut, Ordonanța trenuleț aduce o amânare a programului dedicat mierii autohtone și consumului acesteia în școli. Astfel, programul ”Miere în școli” urmează să fie din nou suspendat de la aplicare pe parcursul anului viitor. La fel s-a întâmplat și în ultimii ani, acest program neajungând să fie până acum pus în practică.

    ”În perioada 1 ianuarie 2025 – 31 decembrie 2025 se suspendă aplicarea prevederilor Legii nr. 509/2006 privind acordarea de miere de albine ca supliment nutritiv pentru preșcolarii și elevii din învățământul primar de stat, privat și confesional, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 18 din 11 ianuarie 2007, cu modificările și completările ulterioare”, se arată în articolul XLIV al actului normativ ce urmează să fie adoptat la începutul săptămânii viitoare, la ultima ședință din acest an a Executivului de la Palatul Victoria.

    Până la definitivarea proiectului de OUG, apicultorii mai sperau că, într-un final, programul dedicat mierii românești va depăși stadiul ”pe hârtie” și va vedea lumina zilei și din punct de vedere al implementării. Se pare, însă, că acest lucru nu se va întâmpla anul viitor.


    Te-ar mai putea interesa

    Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”România nu poate construi securitate alimentară cu ferme care supraviețuiesc de la o campanie la alta” Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei!

    Ultimele știri

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Termene la ANAF pentru fermieri în luna iunie. Calendarul obligațiilor fiscale Directorii din subordonate – întâlniri în clădirea Ministerului Agriculturii doar cu programare Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”