• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Producțiile agricole din 2015 vor fi mai mici cu 5,5%, anunță Comisia Europeană

    agrointeligenta.ro

    În ciuda faptului că, per ansamblu, se estimează că anul agricol 2015 va fi un an fără probleme majore, producțiile estimate de Comisia Europeană vor fi mai mici cu 5,5% din cauza lipsei de precipitații din ultimele luni în state precum Germania, Portugalia sau Spania, și a abundenței ploilor în România.

    Predicţiile pentru anul agricol 2015-2016 sunt „predominant pozitive”, se arată în ultimul raport al Comisiei Europene. Cu toate acestea, productivitatea în cazul culturilor de orz, porumb, grâu va fi peste media ultimilor cinci ani, dar sub nivelul record de anul trecut.

    Per total, producţia de cereale a UE este estimată la 5,27 de tone la hectar, faţă de 5,58 de tone la hectar în 2014. Mai precis, specialiştii Comisiei Europene estimează o scădere de 4,8% a producţiei de grâu, până la 5,79 tone pe hectar, o diminuare de 5,5%, până la 4,63 de tone pe hectar, în cazul culturilor de orz şi un minus de 4,3%, până la 7,19 tone pe hectar, în cazul porumbului.

    Probleme ar putea apărea în Portugalia şi în Vestul Spaniei, unde ”cantitatea de apă disponibilă în sol devine o problemă”, cantitatea de precipitaţii din ultima lună fiind cu 50% sub normal. Totodată, Germania, al doilea cel mai mare producător de cereale din UE, are probleme cu imiditatea din sol, cantitatea de precipitaţii fiind scăzută încă de la începutul lunii decembrie.

    Ce se va întâmpla cu producţia agricolă a României

    Potrivit estimărilor Comisi Europene, pentru România se preconizează o producţie agricolă bună, cu menţiunea că unele regiuni ale ţării au fost afectate de prea multe precipitaţii. ”Culturile au trecut peste iarnă bine şi sunt, în general, într-o stare bună, excepţie făcând zonele cu prea multe precipitaţii. Dezvoltarea plantelor este avansată cu 1-2 săptămâni, iar biomasa este la un nivel normal pentru această perioadă a anului”, se mai arată în raport.

    Specialiştii Comisiei Europene notează însă că în zona de sud a României şi mai ales în regiunile de la graniţa Cu Bulgaria, cantitatea de precipitaţii a fost peste media ultimilor ani, astfel că în mai multe regiuni au apărut probleme cu exces de apă în sol.

    Valoarea producţiei agricole în România a totalizat anul trecut 15,48 miliarde de euro, reprezentând 3,95% din valoarea producţiei totale din Uniunea Europeană, de 392,3 miliarde de euro, potrivit datelor Eurostat.

    În România, 73% din valoarea totală a producţiei agricole a fost generată de producţia vegetală, dintre care culturile de cereale au reprezentat 25%, iar culturile de legume, fructe şi plante horticole 29%, potrivit datelor Eurostat.

    Sursa: Economica.net

    Foto: Facebook.com/Great Plains International



     


    Te-ar mai putea interesa

    Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Rareș Bogdan: „Blocarea exporturilor de oi din România servește pe tavă Spaniei contracte uriașe” Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local

    Ultimele știri

    Terracalco 95: soluția ignorată care îți poate crește producția cu până la 40% și îți reduce costurile la jumătate ”V-am dus în excursii și voi așa îmi răspundeți?” Florin Deznan, în insolvență cu RDF, este supărat că fermierii îi cer banii în avans pentru cereale Cad primele capete în scandalul exporturilor de ovine! DNA a descins la DSVSA Arad. Inspectori veterinari, suspectați că au ascuns un focar de boală la oi Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi