• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Kverneland își extinde fabrica de utilaje agricole din Franța

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Producătorul de utilaje agricole Kverneland a anunțat că își extinde fabrica din Les Landes-Genusson, Franța. Conducerea companiei a informat că, în urma cererii ridicate pentru echipamentele de prelucrare a solului, se va investi în extinderea teritorială a unității de producție, dar și în modernizarea și dotarea acesteia cu tehnologii noi și facilități. Astfel, vor fi produse mai multe utilaje de dimensiuni mari, precum grapa cu discuri Qualidisc sau sapa Onyx.

    Compania Kverneland a anunțat că dorește să își extindă suprafața de producție din Franța, ca reacție la creșterea globală în ceea ce privește cultivarea solului și echipamentele de erbicidat, relatează futurefarming.com. Kverneland estimează că lucrările de extindere se vor finaliza până la jumătatea anului viitor.

    Producătorul de utilaje agricole Kverneland își extinde și modernizează fabrica din Franța

    Investiția companiei Kverneland în fabrica din Les Landes-Genusson urmărește să dubleze capacitatea de producția pentru utilajele comercializate sub brandurile Kubota și Kverneland.

    Citește și: Grupul CNH, lider în inovație cu 10 premii AE50 pentru 2025

    Strategia de extindere a afacerii include achiziția a încă 17.605 metri pătrați de teren, crescând suprafața totală a fabricii la 5,5 hectare. Hala de producere se va mări de la 13.200 la 20.000 de metri pătrați și va avea îmbunătățiri cu noile facilități de sudare, vopsire, asamblare, cercetare și dezvoltare.

    În halele de producție vor fi introduse vehicule cu ghidaj automat (AGV). În plus, pe clădiri și locurile de parcare acoperite pentru angajați vor fi instalate 2 sisteme de energie solară cu o capacitate de 770 kWp.

    Citește și: Indienii de la TAFE se extind pe piața UE cu tractoare pentru micii fermieri

    Kverneland se așteaptă ca extinderea fabricii să fie finalizată până la jumătatea anului 2026. Ca urmare, capacitatea de producție pentru mașini mai mari, precum grapa cu discuri Qualidisc și sapa Onyx, va fi mărită pentru a satisface cererea, potrivit producătorului.

    Te-ar mai putea interesa

    Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă” Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina Anexele gospodărești care nu au nevoie de autorizație de construcție! Legea s-a publicat în Monitorul Oficial Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit

    Ultimele știri

    Solul – rezervor de nutrienți. Soluții pentru stimularea activității biologice în pământul cultivat Dronele care cad la Marea Neagră pot crește costul transportului pentru cereale din portul Constanța 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Bursa cerealelor, la zi. Prețurile actualizate în portul Constanța. România, liderul UE la floarea-soarelui Rapița BEATRIX CL, noul hibrid Clearfield din portofoliul Agrii care transformă potențialul în profit real!