• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Doi crescători de oi s-au luat la bătaie din cauza unei tranzacții cu ovine

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Conflict între doi crescători de animale din cauza unor ovine, care s-a terminat cu un ordin de protecție atât pentru unul dintre fermieri, dar și pentru ovinele acestuia. Incidentul s-a petrecut în județul Satu Mare.

    Doi fermieri din județul Satu Mare, satul Adrian au ajuns să se bată după o tranzacție cu ovine. Oamenii legii au intervenit prompt iar în final unul dintre crescători s-a ales cu ordin de protecție atât pentru celălalt cioban dar și pentru saivanul oilor.

    Citiți și: Prețul mieilor este în creștere. Medic veterinar: ”Cererea este imensă pe această piață!”

    Fermierii s-au luat la ceartă din cauza oilor

    Incidentul s-a petrecut în data de 30 ianuarie, un bărbat a fost agresat de un alt individ, acesta lovindu-l cu o bâtă în zona capului şi a braţului. Martorii au dezvăluit că au fost exercitate acte de agresiune de către ambele părți, doar că unul dintre ei a ieșit mai afectat, suferind mai multe leziuni în zona capului și a membrelor superioare, astfel că acesta a plecat de a locul altercației, deplasându-se spre domiciliu, conform informațiilor PresaSM. Agresorul rămas la fața locului a alungat ovinele afară din saivan, dirijându-le spre domiciliu său, iar ulterior le-a abandonat pe câmp.

    În acest context, victima și soția acestuia a înțeles să sesizeze Poliția prin 112. Din câte se pare, conflictul ar fi izbucnit din cauza faptului că victima ar fi ținut oile în saivanul său, iar acesta din urmă le-ar fi vândut fără acordul agresorului.

    Citiți și: Salariul ciobanilor – nivel minim stabilit prin lege la 4.000 lei/lună, de anul viitor. Vezi inițiativa!

    Potrivit sursei citate, agresorul a recunoscut că l-a lovit cu pumnul de trei ori pe celălalt fermier şi a mai declarat că se afla în stare de ebrietate. Iar victimei i s-a rupt mâna după ce a fost lovit în mod repetat cu un obiect contondent. Avocatul agresorului le-a spus oamenilor legii că presupus victimă a vândut din oi, iar acest conflict spontan a izbucnit în momentul în care clientul său s-a dus după cele 25 de oi care i-ar fi rămas. Mai mult, presupusa victimă ar fi încercat să-l lovească cu furca, apoi cu maşina.

    În cauză s-a emis un ordin de protecție, iar agresorul nu are voie să se apropie, timp de o lună, de domiciliul victimei sau de…saivanul oilor.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția APIA pentru viței. Plata pe cap de tăuraș la îngrășare ADS scoate la licitație o suprafață record de 4.700 de hectare pentru fermierii care au animale Soluția găsită de doi fermieri la criza îngrășămintelor: împart costuri de 10.000 euro pentru transport Vremea se răcește brusc. Județele unde vom avea ninsori și brumă până joi Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații”

    Ultimele știri

    Emisiunea Agrostrategia intră în al cincilea an cu patru rubrici noi. De luni până joi, de la 11:45, pe TVR1 Arendă pe hectar oferită de un tânăr fermier a stârnit un val de reacții. ”Este enormă!” Fertilizarea foliară, o necesitate. Gama Dekafyl – șase produse pentru toate culturile și stadiile vegetative Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile! Președintele României a semnat demisia lui Florin Barbu și numirea lui Tanczos Barna la MADR