• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ITM: Firmele cu peste 10 angajați trebuie să încheie contracte colective de muncă

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Decizie a Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) privind firmele care au mai mult de 10 angajați, inclusiv angajatorii din sectorul vegetal și cel zootehnic: fermele și celelalte afaceri care au mai mult de 10 angajați trebuie să încheie contracte colective de muncă.

    Inspecția Muncii a anunțat printr-un comunicat ce obligații au agenţii economici în legătură cu obligativitatea negocierii colective, potrivit Legii Dialogului Social –  Legea nr. 367/2022.

    Citiți și: Ministerul Muncii modifică legea. Noi condiții privind angajarea căpșunarilor

    ITM: Reguli pentru afacerile cu peste 10 angajați

    Potrivit surse citate angajatorii trebuie să respecte o serie de condiții, astfel:

    – Conform art. 97 alin. 1, la nivelul angajatorilor care au mai mult de 10 salariaţi, este obligatorie încheierea unui contract colectiv de muncă între angajator şi reprezentanţii salariaţilor sau sindicatul reprezentativ, după caz, prin care se stabilesc clauze privind condiţiile de muncă, salarizarea, precum şi alte drepturi şi obligaţii ce decurg din raporturile de muncă. Iniţiativa negocierii colective aparţine oricăruia dintre partenerii sociali.
    – Conform alin. 4 al aceluiași articol din același act normativ: ”Durata negocierii colective nu poate depăşi 45 de zile decât prin acordul părţilor.
    – Conform art. 57 alin 2 “reprezentanţ̦îi angajaţilor/lucrătorilor sunt aleşi cu votul a cel puţin jumătate plus unu din numărul total al angajaţilor/lucrătorilor din unitatea respectivă”.
    – Conform art. 58 se reglementează situația în care, dacă nu se realizează un acord între angajator și salariați, numărul de reprezentanți aleși ai salariaților nu poate fi mai mare de 2 reprezentanți la angajatorii care au sub 100 de angajați, ori 3 reprezentanți la angajatorii care au între 101 și 500 de angajați.
    – Informăm angajatorii salariatii si toate persoanele interesate că
    “Persoanele care ocupă funţii de conducere care asigură reprezentarea administraţiei în raporturile cu angajaţii/lucrătorii sau care participă la decizia conducerii întreprinderii la nivelul unităţii, nu pot fi aleşi ca reprezentanţi ai angajaţilor/lucrătorilor”.
    – Au fost “relaxate” condițiile de înființare a unui sindicat, potrivit Legii nr. 367/2022, un sindicat poate fi înființat de cel puțin 10 salariați din aceeași unitate sau cel puțin 20 salariați din unități diferite, dar din cadrul aceluiași sector de activitate, iar posibilitatea de apartenență la un sindicat a fost extinsă inclusiv, de exemplu, către șomeri sau lucrători independenți.
    – În ceea ce privește sindicatele, art. 54 lit. c din Legea dialogului social reduce procentajul necesar pentru ca un sindicat să devină reprezentativ, stabilind că un sindicat poate fi reprezentativ dacă cuprinde cel puțin 35% dintre angajații/lucrătorii aflați într-un raport juridic de muncă/serviciu cu societatea respectivă (față de cel puțin 50%+1, cum era până acum), generând astfel o posibilitate cel puțin teoretică interesantă, respectiv aceea de a avea în aceeași unitate două sindicate care reprezintă cel puțin 35% dintre salariați.
    – Nu în ultimul rând, atragem atenția asupra faptului că există reglementări cu privire la regimul sancționator prevăzut de noua Lege nr. 367/2022 (ce a fost înăsprit, atât din perspectivă contravențională, cât și penală).

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România

    Ultimele știri

    Memoriu trimis ministrului Radu Miruță de fermierii români cu cerealele blocate în fermă! Mihai Moraru, Agro-Est Muntenia, despre amenzile Consiliului Concurenței: ”S-a găsit forma prin care adevărații vinovați să plătească mai puțin” Ministrul Transporturilor despre blocajul cerealelor pe calea ferată: „La mine nu a ajuns o astfel de informație” Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina ANSVSA a confirmat două noi focare de variolă în Constanța. Peste 1.100 de oi în fermele afectate