• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • România, prin ANSVSA, a deschis o nouă piață de export pentru carne de pasăre către Republica Cuba

    Angelica Lefter -

    Exportatorii români de carne de pasăre beneficiază de o nouă oportunitate pe piața internațională, odată cu acordarea certificatului sanitar-veterinar pentru exportul produselor avicole către Republica Cuba. Această realizare a fost posibilă prin eforturile Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), iar decizia oficială a fost transmisă președintelui ANSVSA, Alexandru Bociu, de către Ambasada Republicii Cuba în România, potrivit unui comunicat remis astăzi, joi – 20 februarie, de ANSVSA.

    Certificatul sanitar-veterinar a fost emis pe baza unei Rezoluții a Centrului Național de Sănătate Animală din Cuba, după inspecțiile efectuate în România în octombrie 2024. Astfel, unitățile românești de creștere și procesare a cărnii de pasăre au fost aprobate pentru exportul către piața cubaneză.

    ”Prin eforturile sale, ANSVSA facilitează accesul producătorilor români pe noi piețe internaționale, susținând exportul de carne de pasăre către Republica Cuba. Această oportunitate oferă producătorilor români posibilitatea de a valorifica producția avicolă de înaltă calitate pe o piață externă importantă” a declarat președintele ANSVSA, Alexandru Bociu.

    Conform informării, această reușită subliniază rolul esențial al ANSVSA în facilitarea accesului produselor românești pe piețele externe, prin menținerea unor standarde ridicate de siguranță alimentară și conformitate sanitar-veterinară.

    Totodată, deschiderea pieței cubaneze reprezintă un pas semnificativ pentru industria avicolă românească, contribuind la diversificarea piețelor de export și consolidarea poziției României ca furnizor de produse agroalimentare de calitate.

    Ambasada Republicii Cuba a reafirmat angajamentul față de menținerea unor relații comerciale bazate pe cele mai înalte standarde de siguranță alimentară și calitate, apreciind colaborarea cu autoritățile române.


    Te-ar mai putea interesa

    Cum faci economie la factura de curent. Aparatele din casă cu cel mai mare consum de energie Avans APIA 2025 – situația la zi. Fermierii care au cererea autorizată, dar nu încasat încă prima tranșă Fermier român: ”Am refuzat să dau ouăle la export pentru a-mi păstra clienții de aici, de acasă”

    Ultimele știri

    Fertilizarea culturilor – stop până la primăvară! A început perioada de interdicție la nivel național. Cu o excepție! Subvenții încasate ilegal pentru 300 ha de pășune și 600 de animale. Vinovatul a scăpat de închisoare Fermierii – impozit pe vânzarea cerealelor: ”Dintr-un miliard de lei facturat, plătim statului 160 de milioane”