• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fazakas Miklós, AAMR Mureș: Noi nu avem definită sintagma ”fermă de familie”

    Angelica Lefter -

    Comunitatea fermierilor maghiari din România resimte povara unor probleme cu care s-a confruntat de-a lungul timpului, trăind în realitatea societății românești. Aceștia au întâmpinat același fel de situații pe care le-au avut de înfruntat și agricultorii români și nu de puține ori activitatea lor a avut de suferit de pe urma unor politici greșite sau greșit înțelese la nivel național.

    Fazakas Miklós, președintele Asociației Agricultorilor Maghiari Organizația Mureș (AAMR), a fost invitat la Agrostrategia, o coproducție Agrointeligența – AGROINTEL.RO și TVR, în ediția de joi, 20 februarie. Acesta a arătat că fermierii puteau fi mai bine finanțați și că pe acest făgaș au fost făcute multe greșeli.

    Citiți și: Ungaria – primul loc în UE la producția de floarea-soarelui. România, în picaj de pe locul 2 pe locul 4

    Fazakas Miklós este de părere că finanțările nu au fost gândite prin prisma profitabilității fermierilor, iar măsurile de cele mai multe ori s-au bătut cap în cap, asta ducând la lipsa unei strategii naționale.

    ”Eu cred că am făcut greșeli foarte mari cu finanțările care nu au fost gândite prin prisma profitabilității din partea fermierilor și cum am spus și mai înainte, unele măsuri se bat cap în cap cu cele care urmează. Nu am avut o linie dreaptă de gândire strategică prin care să ajungem de la un punct de pornire, acolo unde am putea să fim sustenabili, unde am putea să fim profitabili. Încă o dată, nu avem strategii sectoriale, nu avem strategie națională pentru agricultură și normal, de la un an la altul, dacă schimbăm și legislația și tactica de finanțare, uite că ajungem în situația în care ne aflăm”, a spus Fazakas Miklós, președintele Asociației Agricultorilor Maghiari Organizația Mureș (AAMR).

    Citiți și: Crescător de vaci: Fermierii bio din Ungaria primesc subvenții duble față de noi, cei din România

    ”Ferma de familie” nu a fost clar definită

    Deși majoritatea politicilor europene se bazează pe ferma de familie, această sintagmă nu a fost definită nici până astăzi, este de părere Fazakas Miklos. Mai mult România a devenit o țară consumatoare, nu una care produce.

    ”Noi nu avem definită sintagma ”fermă de familie”, deși ferma de familie este în centrul politicii agricole comune, cel puțin la nivel declarativ. Și dacă ne raportăm la politica agricolă a Uniunii Europene, eu nu cred că a fost gândită ca noi să fim eficienți, asta este clar, se vede în toate mișcările, noi am devenit o țară de consumatori și materiile prime deja sunt aduse din alte țări și bineînțeles procesate”, a adăugat Fazakas Miklós, la Agrostrategia.

    Președintele Asociației Agricultorilor Maghiari Organizația – filiala Mureș a arătat că, deși suntem o țară producătoare de materie primă, precum cerealele, ne lipsește procesarea, ajungând în cele din urmă să aducem și pâinea din afară.

    ”Noi nu am reușit, uite și la procesare: nu avem fabrici de zahăr, nu avem mori, nu avem nimic. Bineînțeles, prin aceasta ajugem că și pâinea o aducem din afară, este ceva inimaginabil. Politica Agricolă Comună nu este cu și despre fermieri, eu sunt convins că nu este nici pentru consumator. Noi nu avem să folosim foarte multe produse, dar importăm 60-80% din afara Uniunii Europene”, a conchis Fazakas Miklós, președintele Asociației Agricultorilor Maghiari Organizația Mureș (AAMR), în cadrul emisiunii Agrostrategia, ce poate fi urmărită zilnic, de luni până joi, de la ora 10:00, pe TVR 1.

    Agrostrategia, TVR 1. Invitat: Fazakas Miklós – Președinte AAMR Mureș (20.02.2025)



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Grâul din Argentina ”ia fața” celui de la Marea Neagră: are preț mai mic și e disponibil în cantități uriașe Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon” Preț în creștere la ovine. Nicolae Cioranu: ”Acum prețul mieilor este de 18-19 lei/kg, dar nu mai este marfă” Un primar îi ajută pe fermieri să acceseze subvenția APIA de 1.400 euro/ha: ”Este o oportunitate” Prețul primelor roșii românești în piață, 70-100 de lei kilogramul. Legumicultor: ”Este un preț mare, dar și costurile sunt mari”

    Ultimele știri

    Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Ger de până la -20°C și cod galben în mai multe regiuni. ANM anunță vreme deosebit de rece până miercuri, 4 februarie Cum va fi vremea până în martie. Temperaturi și precipitații în România Plimbatul prin zăpadă, extrem de benefic pentru vaci. Avantaje pentru sănătatea animalelor Disperare pe piața laptelui. Fermier: ”Există o oarecare presiune din partea procesatorilor, nu se încheie contracte pe mai mult de 30 de zile”