• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șeful ANSVSA reprezintă România la întâlnirea Șefilor Serviciilor Veterinare (CVO) din Uniunea Europeană

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Președintele ANSVSA, Alexandru Bociu, reprezintă România la Bruxelles, în perioada 4-5 martie, la întâlnirea Șefilor Serviciilor Veterinare (CVO) din Uniunea Europeană! În cadrul reuniunii, sunt abordate subiecte esențiale pentru sănătatea animalelor, siguranța alimentară și colaborarea dintre statele membre.

    Autoritatea Nationala Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor (ANSVSA) a anunțat că președintele instituției, Alexandru Bociu, participă timp de două zile la Bruxelles, la întâlnirea Șefilor Serviciilor Veterinare (CVO) din Uniunea Europeană.

    Citiți și: Alexandru Bociu, ANSVSA: Suntem la zi cu plata despăgubirilor către fermieri!

    Alexandru Bociu la Bruxelles

    Subiectele abordate în cadrul întâlnirii șefilor Serviciilor Veterinare (CVO) din Uniunea Europeană

    Conform informării făcute de ANSVSA, la discuțiile care au loc la Bruxelles sunt abordate mai multe teme de interes pentru sectorul de sănătate a animalelor, siguranța alimentară și colaborarea dintre statele membre astfel:

    Citiți și: România, prin ANSVSA, a deschis o nouă piață de export pentru carne de pasăre către Republica Cuba

    România își întărește angajamentul față de protecția consumatorilor și securitatea alimentară europeană

    ANSVSA mai arată că siguranța alimentară este un pilon esențial al sănătății publice, iar măsurile implementate pentru protejarea lanțului alimentar sunt cruciale în prevenirea riscurilor de contaminare.

    ”Prin implicarea activă în această reuniune, România își întărește angajamentul față de protecția consumatorilor și securitatea alimentară europeană, contribuind semnificativ la politicile europene privind sănătatea animalelor și prevenirea bolilor”, se precizează în comunicat.


    Te-ar mai putea interesa

    Parc fotovoltaic și fermă de păsări, pe același teren. Gâinile, protejate de panourile solare! Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Subvenții APIA – iată cele 29 de plăți pe hectar și animale care intră la plata finală Soluția găsită de doi fermieri la criza îngrășămintelor: împart costuri de 10.000 euro pentru transport Surpriză neplăcută în conturile fermierilor: „Au intrat numai 75% din despăgubirile promise”

    Ultimele știri

    Președintele României a semnat demisia lui Florin Barbu și numirea lui Tanczos Barna la MADR Președintele ASAS, Florin Stănică, la evenimentul Stațiunii Dancu. Dezbatere cu cercetători și fermieri pentru performanța vacii de lapte în România Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Emil Dumitru, MADR: Subvențiile APIA se vor plăti în termenul legal, până la 30 iunie Pomicultorii răsuflă ușurați după nopțile cu temperaturi negative. Ce mai poate compromite fructele din acest an