• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Călin Mătieș, deputat AUR: ”Guvernanții umilesc crescătorii de oi și distrug agricultura românească!”

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Deputatul AUR, Călin Matieș, îl critică pe ministrul agriculturii, Florin Barbu, care, susține el, în loc să apere interesele fermierilor, se preocupă de imaginea premierului Nordis, Marcel Ciolacu.

    Călin Matieș a transmis printr-un comunicat de presă remis astăzi, marți – 1 aprilie, că guvernanții umilesc crescătorii de oi și distrug agricultura românească lansând un atac la adresa ministrului Agriculturii, Florin Barbu.

    „Dacă domnul Barbu, anul trecut, îi mulțumea domnului Ciolacu pentru anul greu prin care am trecut, anul acesta domnul Barbu, ministrul agriculturii de la PSD, îi ceartă pe fermieri și le spune: Cum să vă ajute domnul Ciolacu dacă voi îl faceți covrigar?”, a declarat Călin Matieș, atragând atenția că „Florin Barbu s-a transformat în principalul călău al agriculturii românești.”

    În timp ce fermierii români luptă să supraviețuiască într-o criză fără precedent, „acest slugarnic de partid îi ceartă și îi umilește!”, a adăugat deputatul AUR.

    ”Domnule Barbu, politica e politică, iar securitatea alimentară și agricultura românească sunt două lucruri distincte. Dumneavoastră, care ați început să faceți acțiuni comuniste de a omorî oile, de a amenda fermierii și de a nu plăti despăgubiri, știu că l-ați lăudat pe Ceaușescu, dar vreau să vă spun, domnule Barbu, că au trecut niște ani și suntem membri ai Uniunii Europene, unde vrem să rămânem în continuare. De aceea, Uniunea Europeană are soluții pentru aceste probleme. Are soluții pentru identificarea focarului și crearea unei zone de carantină. Dumneavoastră nu vreți să vedeți aceste soluții. Dumneavoastră vreți doar să le reproșați fermierilor că nu-l iubesc pe Ciolacu. Ați reușit să duceți slugărnicia și obediența la rang de artă, domnule Barbu. Avem două județe blocate la export: județul Bihor și județul Arad”, a adăugat Călin Matieș.

    Citiți și: Călin Mătieș, apel către ANSVSA din Senatul României: Redeschideți de urgență târgurile de animale!

    Discuții între parlamentari și fermieri, săptămâna aceasta 

    Călin Mătieș a mai anunțat că săptămâna aceasta, parlamentarii AUR vor fi prezenți în județele Bihor și Arad unde vor discuta cu fiecare fermier în parte.

    „Am avut discuții față în față săptămâna trecută cu acești fermieri, la fel cum am avut și săptămâna aceasta, telefonic, dar vom merge și la fața locului. Avem soluții, iar aceste soluții le discutăm cu fiecare fermier. Noi susținem fermierii, nu politica. Noi suntem alături de fermieri”, a declarat deputatul AUR, Călin Matieș, subliniind răspicat că parlamentarii AUR vor rămâne de neclintit în apărarea fermierilor români și vor cere măsuri urgente și concrete pentru protejarea agriculturii naționale, împotriva abuzurilor și nepăsării guvernanților.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermă cu stație antigrindină în curte – lovită puternic de gheață: ”Recolta este distrusă 80-95%” Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România?

    Ultimele știri

    Au început controale pe terenurile declarate de fermieri pentru subvenții! ANF va avea un super-laborator național care va crește capacitatea de analiză fitosanitară Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Oierii, chemați de ANSVSA urgent la discuții!