• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Michaela Kaniber, următorul ministru federal al Agriculturii în Germania

    Violina Gorcinschi -

    Michaela Kaniber, următorul ministru federal al Agriculturii în Germania. Liderii principalelor partide din Germania au stabilit cum va arăta viitorul guvern. La Agricultură a fost aleasă Michaela Kaniber, din partidul CSU. Aceasta ocupă funcția de ministru al Agriculturii în landul federal Bavaria.

    Ieri după-amiază, partidele CDU/CSU și SPD și-au prezentat acordul de coaliție. Pe lângă stabilirea noului guvern federal, în cadrul căruia ministru al Agriculturii va fi Michaela Kaniber, politicienii au discutat și despre reintroducerea subvenției la motorină, a cărei retragere a fost extrem de problematică, provocând numeroase proteste anul trecut.

    Noul guvern german – o femeie la conducerea Ministerului Agriculturii (foto: pnp.de)

    Michaela Kaniber – următorul ministru federal al Agriculturii

    În cadrul ședinței de ieri, miercuri – 9 aprilie, reprezentanții celor mai puternice partide din Germania au stabilit componența următorului guvern. În urma negocierilor, partidul CSU a preluat conducerea Ministerului Agriculturii, prin Michaela Kaniber. Aceasta este ministru al Agriculturii în Bavaria, cu o carieră politică lungă în spate.

    Citește și: Germania taie subvenția la motorină, în ciuda protestelor fermierilor

    Născută la data de 14 septembrie 1977, Michaela Kaniber este membră al partidului CSU și fostă membră a Parlamentului Bavarian (2013). Din 2018 este la cârma Ministerului Alimentației, Agriculturii și Pădurilor în Bavaria.

    Liderul partidului CSU, Markus Söder, a confirmat că niciun angajament luat din timpul discuțiilor exploratorii privind acordul de coaliție de la sfârșitul lunii martie nu a fost retras. Printre cele mai relevante subiecte pentru agricultură se numără reintroducerea subvențiilor la motorina agricolă. De asemenea, CDU/CSU și SPD au mai anunțat că vor fi desființate Ordonanța privind echilibrul fluxului de materiale și Legea privind lanțul național de aprovizionare.

    „Vom reintroduce integral restituirea ajutorului de stat la motorina agricolă”, se arată în documentul privind acordul de coaliție, consultat de Agrarheute.

    Citește și: Secetă în Germania la început de sezon. Două treimi dintre fermieri simt lipsa precipitațiilor

    Pe lângă Agricultură, CSU a preluat și Ministerul de Interne și pe cel al Cercetării, Tehnologiei și Călătoriilor în spațiu. Chiar și după prezentarea acordului de coaliție dintre CDU/CSU și SPD, o serie probleme importante de personal rămân deschise. Friedrich Merz (CDU) este considerat a fi următorul cancelar, iar Lars Klingbeil (SPD) următorul ministru de Finanțe.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenție majorată astăzi de Guvern de la 456 euro/ha la 640 euro/ha Rezistența pomilor la îngheț – temperaturile minime la care speciile pomicole încep să aibă probleme Ucraina a lansat un sistem de irigații care acoperă peste 12.000 ha de teren agricol

    Ultimele știri

    Gabriela Vila, ADAMA: Piața este într-o regresie și trebuie să învățăm să administrăm afacerile și în condiții mai puțin bune Raport USDA – luna aprilie: Recolta mică de porumb din România trage în jos media producției UE Atac la adresa fermierilor: ”Încetați cu victimizarea! Voi, hoardele de agricultori, sunteți veșnic nemulțumiți!”