• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Noi norme pentru plantarea viței de vie – publicate de Comisia Europeană. Se aplică de la 1 ianurie 2016

    agrointeligenta.ro

    Comisia Europeană a publicat astăzi ieri norme la nivelul UE privind un nou sistem de autorizații pentru plantări de viță-de-vie, permițând o extindere anuală limitată a suprafeței viticole a UE. După cum s-a stabilit în cadrul reformei din 2013 a politicii agricole comune, noul sistem se va aplica de la 1 ianuarie 2016, înlocuind regimul tranzitoriu al drepturilor de plantare.

    „Noul sistem oferă sectorului vitivinicol european flexibilitatea de a permite creșterea treptată a producției, pentru a răspunde cererii tot mai mari la nivel mondial. În aceeași etapă, statele membre pot pune în aplicare o serie de mecanisme de salvgardare pentru a aborda eventualele riscuri sociale și de mediu în anumite zone de producție de vin”, a declarat comisarul UE pentru agricultură și dezvoltare rurală, Phil Hogan.

    Un studiu extern recent a ajuns la concluzia că, în pofida creșterii, începând din 2008, a volumului și a valorii exporturilor din UE către țări terțe și în ciuda unei îmbunătățiri semnificative a balanței comerciale, cota de piață a UE pe piețele mondiale continuă să scadă. În plus, se preconizează că, la nivel mondial, consumul total va crește până în 2025, scăzând în continuare, per ansamblu, în UE. Așadar, această evoluție a pieței arată că, în viitor, sectorul vitivinicol al UE va depinde tot mai mult de exporturi.

    Textul publicat de Comisia Europeană prezintă normele stabilite de comun acord și în unanimitate de statele membre și de Parlamentul European. Se confirmă astfel modul în care statele membre ar trebui să gestioneze (la nivel național) sistemul de autorizații pentru plantare gratuite și netransferabile. De asemenea, normele prezintă mecanismul de salvgardare pentru plantările noi: autorizațiile sunt limitate la o creștere cu 1 % a suprafeței cultivate cu viță-de-vie pe an și per stat membru, iar statele membre pot aplica, opțional, în cazuri justificate în mod corespunzător, limite de creștere la nivel național sau regional sau pentru zone cu/fără indicație geografică. Totodată, normele specifică modul în care se realizează tranziția de la sistemul actual la cel nou și modul în care drepturile de plantare valabile pot fi convertite în autorizații. Drepturile din rezervă care nu sunt acordate producătorilor până la sfârșitul anului 2015 își vor pierde valabilitatea după data respectivă.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată! O oaie a născut cinci miei perfect sănătoși. ”Minunea” – pentru a doua oară la aceeași fermă Un nou jucător în agricultură: casele de insolvență. Florin Constantin, AGXecutive: ”Sunt un rău necesar” Fermierii români, susținuți să treacă la îngrășămintele cu emisii reduse de carbon ,,Performanță” la cadastru gratuit. ANCPI se laudă că într-o lună a închis lucrări în 4 din cele 2.618 de UAT-uri

    Ultimele știri

    Ministrul Tanczos Barna – anunț despre subvențiile APIA. Situația la zi pentru plata ANT-urilor! Fermierii din zona Moldovei au o nouă bază de cereale unde să își vândă recolta, cu plata la livrare! Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut” Din teren la ”Campioni pe teren” alături de Agrii România MADR crește suma alocată unei subvenții importante. Banii se achită prin APIA