• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Alertă meteo actualizată. Județe unde lovesc astăzi grindina și vijeliile

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Se răcește vremea în toată țara. Meteorologii au anunțat că vremea se strică și mai tare în România, în următoarele zile. Potrivit informării meteorologice, în toate regiunile vom avea parte de instabilitate atmosferică, caracterizate de ploi abundente, vânt puternic și, pe alocuri, grindină. Câteva județe sunt deja sub imperiul unui cod galben de instabilitate atmosferică.

    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis un cod galben pentru astăzi, miercuri – 7 mai. Până în această noapte, nordul Dobrogei, nord-estul Munteniei, sudul Moldovei și zona Carpaților de Curbură vor fi afectate de fenomene meteo extreme precum ploi torențiale, vijelii, grindină, intensificări ale vântului. În restul țării, vremea va fi caracterizată de temperaturi mai scăzute și ploi până vineri, 9 mai.

    Informare meteorologică – 7-9 mai

    Interval de valabilitate: 7 mai, ora 10 – 9 mai, ora 10
    Fenomene vizate: instabilitate atmosferică

    În intervalul menționat vor fi perioade cu instabilitate atmosferică în toate regiunile. Aceasta se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului (rafale în general de 40…50 km/h). În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor depăși 20…40 l/mp și vor fi vijelii și grindină.

    Vremea se va răci accentuat în toate zonele, iar pe crestele montane vor fi precipitații mixte.

    Citește și: Fenomenul meteo care amenință agricultura. În mai multe țări din Europa este deja alertă roșie

    Atenționare meteorologică – 7 mai

    Cod galben

    Interval de valabilitate: 7 mai, ora 12 – 7 mai, ora 23
    Fenomene vizate: instabilitate atmosferică temporar accentuată

    Vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va manifesta prin averse torențiale, frecvente descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului (rafale de 50…70 km/h) în nordul Dobrogei, nord-estul Munteniei, sudul Moldovei și zona Carpaților de Curbură. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 15…25 l/mp și pe arii restrânse de 30…50 l/mp. Pe alocuri vor fi vijelii și grindină.

    Citește și: Sat întreg distrus de grindină! Oamenii se tem să mai locuiască în casele devastate de piatră

     

    Cod galben – 7 mai (foto: meteoromania.ro)


    Te-ar mai putea interesa

    Veste uriașă pentru ciobani, înainte de Paște. Export de carcasă de ovine – în SUA O fermă de 1.500 ha este scoasă la vânzare pentru 5,8 milioane de euro: ”Este o mega-proprietate” Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști APIA anunță subvenția care a intrat în conturile fermierilor! Ce fertilizant să folosim la transplantare răsaduri. Soluția vine de la Agrii

    Ultimele știri

    Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie” Agenție de plăți pentru fermieri – 1,3 miliarde de lei, în conturi de la începutul anului! Roșiile din solarii, deja atacate de trips și tuta absoluta. Fermier: ”Au apărut neașteptat de devreme” Thio-Sul®: ATS-ul agricol original care revoluționează nutriția culturilor Consiliul Concurenței: Scumpirile artificiale la inputuri și mașini agricole încalcă legea