• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un deputat a cerut CNA lansarea unei campanii de promovare a produselor românești

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Deputatul din grupul parlamentar UDMR, Anquetil-Károly Kolcsár, a solicitat oficial Consiliuli Național al Audiovizualului (CNA), lansarea unei campanii de promovare a produselor românești. În scrisoarea transmisă CNA, deputatul UDMR de Mureș cere completarea legii audiovizualului cu o nouă literă prin care să fie asigurată promovarea produselor și serviciilor autohtone.

    Deputatul UDMR de Mureș, Anquetil-Károly Kolcsár a semnat o scrisoare adresată președintelui CNA, Maria Monica Gubernat, prin care propune completarea art. 120 alin. (5) al Deciziei nr. 220/2011 privind Codul de reglementare a conținutului audiovizualului cu o nouă litera, lit. k), care va avea următorul cuprins: ”Pentru susținerea economiei locale, cumpărați în mod conștient produse și servicii autohtone”.

    Citește și: Barbu: E o practică comercială neloială – produse româneşti au adaos mare, produsele din import au adaos mic

    Citiți și: Lege în Parlament: Supermarketurile nu mai pot refuza, fără motiv, produsele fermierilor români

    Deputatul UDMR de Mureș, Anquetil-Károly Kolcsár (foto: e-nepujsag.ro)

    Deputatul UDMR cere o campanie a CNA pentru promovarea produselor și serviciilor autohtone

    În motivarea acestei decizii, oficialul a arătat că mesajele CNA de informare și conștientizare pe diverse subiecte sunt o forma valoroasă de a transmite publicului informații relevante.

    ”Către: Consiliul Național al Audiovizualului,
    În atenția doamnei președinte Maria Monica Gubernat

    Propunem completarea art. 120 alin. (5) al Deciziei nr. 220/2011 privind Codul de reglementare a conținutului audiovizualului cu o nouă litera, lit. k), care va avea următorul cuprins:

    k) Pentru susținerea economiei locale, cumpărați în mod conștient produse și servicii autohtone.

    Motivare: mesajele CNA de informare și conștientizare pe diverse subiecte sunt o forma valoroasă de a transmite publicului informații relevante. Astfel, pentru a face cunoscută în cadru cât mai larg, la nivel național, nevoia de a promova produsele autohtone, propunem difuzarea unui mesaj de avertizare și conștientizare prin intermediul canalelor de comunicare, privind dezvoltarea economiei românești prin consumul de produse autohtone.

    Cu speranța că propunerea noastră va fi adoptată de instituția condusă de dumneavoastră, vă asigurăm disponibilitatea noastră pentru a participa la demersuri privind acest subiect”, arată scrisoarea semnată de Anquetil-Károly Kolcsár, deputat UDMR de Mureș.


    Te-ar mai putea interesa

    Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil

    Ultimele știri

    Comisia Europeană a prelungit interdicția pentru exportul de ovine și caprine din România! „Nu știm ce vom face cu laptele după 1 august”. Apel disperat al micilor fermieri Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale